Array

Rrëfimi i një skllaveje seksuale të ISIS-it

Must Read

Gjukanoviq: Pas zgjedhjeve, të gjithë kanë arsye të jenë të kënaqur

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq deklaroi sot se prania e misionit vëzhgues të Rrjetit evropian...

Lëvizja Besa ndahet nga LSDM-ja, në Kuvend do të veprojnë si të pavarur

https://youtu.be/8m3tMxhkddM Në një muaj e gjysmë pas konstituimit të Kuvendit dhe një...

Dislokimi i bastoreve, LSDM-VMRO-DPMNE heshtin se a do të votojnë Ligjin!?

https://youtu.be/s2RVx-uQ_xw Një ndër pikat për formimin e koalicionit qeveritar ishte edhe ligji...
- Advertisement -

Derisa ISIS zë rob meshkuj ata kanë zgjidhje, të kalojnë në islam ose të jenë të vrarë, derisa gratë i ndajnë dhe i shesin si skllave seksuale shkruan CNN.

Gratë që kanë lindur ose janë gji dhënëse konsiderohen të papastra dhe nuk mund të merren si skllave të seksit. CCN thekson se Hanan, 19 vjeçare e cila ka folur për ta nuk bie në këto kategori.

- Advertisement -

“Neve na kanë ndarë. Na kanë ngrehur për flokësh. Kanë marrë gra të martuara dhe të reja. Më e reja i ka pasur vetëm dhjetë vjet. Të gjitha kemi qajtur. Na kanë thënë se do të na martojnë përsëri dhe do t’i harrojmë familjet tona”, rrëfen Hanan.

Në javën e parë janë mbajtur së bashku 50 vajza të reja dhe çdo ditë ato janë rrahur torturuar ndërkaq për ushqim kanë marrë vetëm nga një tas me oriz.

- Advertisement -

Grupi u dërgua në shtëpi tre katëshe në Mosul , e cila përshkruhet si depo e skllaveve të seksit, ku janë mbajtur qindra gra.

“Na kanë rreshtuar 50 prej nesh në rresht për dhjetë. Na kanë thënë që të mos lëvizim dhe mos të qajmë në të kundërtën do të na vrasin. Meshkujt do të vinin dhe do të zgjedhin cilën vajzë të duan ata”, ka treguar Hanan.

- Advertisement -

Ajo në fund është zgjedhur në grupin prej 25 vajzave ku pas disa kohësh janë ndarë në një grup të vogël dhe janë dërguar në një shtëpi në fshat.

Dy ushtarë të ISIS-it e kanë ruajtur te dera dhe kanë urdhëruar vajzat që të lahen dhe të pastrojnë veten.

“E kanë sjellë një vajzë e cila ka qenë me ta dy muaj. Ka pasur të veshur hixhab të zi. Na kanë thënë neve se do të na bëjnë njëjtë sikurse asaj. Ajo na ka treguar pastaj se e kanë rrahur, lidhur dhe dhunuar”.

Shpejt pas kësaj ajo ka vendosur që të provojë të ikë dhe një natë ka kërcyer nga dritarja e dhomës së fjetjes.

“Vajza e katër ka kërcyer, unë kam qenë e pesta. Unë u zvarrita deri te muri dhe vetëm kur kam dashur të kërcej kam parë llambën e tyre. Ata kapën dy vajzat e fundit”, thotë Hanan.

Siç thotë ajo kanë vrapuar dhe disi kanë shpëtuar nga kapja e tyre. Katër orë më vonë ato kanë qenë jashtë territorit të ISIS-it.

- Advertisement -

Gjukanoviq: Pas zgjedhjeve, të gjithë kanë arsye të jenë të kënaqur

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq deklaroi sot se prania e misionit vëzhgues të Rrjetit evropian të organizatave për monitorimin e...

Lëvizja Besa ndahet nga LSDM-ja, në Kuvend do të veprojnë si të pavarur

https://youtu.be/8m3tMxhkddM Në një muaj e gjysmë pas konstituimit të Kuvendit dhe një javë pasi u formuan grupet...

Dislokimi i bastoreve, LSDM-VMRO-DPMNE heshtin se a do të votojnë Ligjin!?

https://youtu.be/s2RVx-uQ_xw Një ndër pikat për formimin e koalicionit qeveritar ishte edhe ligji për dislokimin e lojërave të...

Vendimi i cili i ndau funksionarët, nuk ka lëshime – subvencione për punësim në bazë etnike do të ketë

https://youtu.be/pxetLAwcJCw Subvencione shtetërore për punësime në bazë të përkatësisë etnike do të ketë edhe në sektorin privat...

Vjedhet kufoma nga reparti infektiv në Strumicë, më pas kthehet krevati bosh i spitalit

https://youtu.be/J6gBfWJrSWc Ka ndërruar jetë në Klinikën infektive në Strumicë, e më pas kufomën së bashku me krevatin...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -