RMV-ja mbyll kufirin me Kosovën dhe Serbinë?! Nesër diskuton Komisioni për sëmundje ngjitëse

Must Read

Vilian kryen testet mjekësore te Arsenali

Vilian është para shpërnguljes në Arsenal. Braziliani i cili ka braktisur Çelzin dhe është agjent i lirë...

Në mes të protestave postzgjedhore në Bjellorusi, Putini bën thirrje për integrim të ngushtë me Minskun

Presidenti rus Vladimir Putin sot deklaroi se Bjellorusia fqinje dëshiron t’i riaktivizojë planet e ngrira për integrim...

Ekspertët parashikojnë rritje të mëtejme të çmimit të arit

Çmimi i arit në fillim të muajit e kaloi pragun prej 2,000 dollarëve për unc, nivel që...

Rritja e vazhdueshme e numrit të rasteve të reja nga koronavirus, paraqet kërcenim që kufijtë të mbyllen sërish. Pas më pak se një jave nga hapja e vendkalimeve kufitare, Komisioni për Sëmundje Ngjitëse nesër do të prononcohet nëse sërish do të vendosë regjim në kufijtë me Serbinë dhe Kosovën apo do t’i mbyllë vendkalimet kufitare me këto vende.

- Advertisement -

“Komisioni i sëmundjeve ngjitëse në mënyrë aktive po e ndjek gjendjen epidemiologjike me virusin korona në rajon dhe vendet fqinje si dhe mundësinë për kthimin e masave në drejtim të parandalimit të rreziqeve potenciale për shëndetin e qytetarëve të RMV-së”, thonë nga Ministria e Shëndetësisë.

Ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov, thotë se vendimi për mbylljen eventuale të kufijve, nuk do të jetë politik.

- Advertisement -

“Në këtë periudhë, sa i përket çështjes së kufijve, këtu nuk ka politikë. Kriteri kryesor është pasqyra epidemiologjike. Ne në këtë periudhë do të jemi në konsultime të vazhdueshme me të gjitha vendet që kanë interes.  Sa më shumë u përmbahemi masave, mbajmë maska, mbajmë distancë, aq më mirë do të jetë pasqyra epidemiologjike dhe do të na hapen të gjithë kufijtë”, deklaroi Dimitrovi.

- Advertisement -

Ndërkohë, për shkak të përkeqësimit të gjendjes epidemiologjike në Beograd, Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq po i shqyrton mundësitë për shpallje të orës policore gjatë mbrëmjeve apo mbyllje të tërësishme të kryeqytetit.

- Advertisement -

Latest News

Në mes të protestave postzgjedhore në Bjellorusi, Putini bën thirrje për integrim të ngushtë me Minskun

Presidenti rus Vladimir Putin sot deklaroi se Bjellorusia fqinje dëshiron t’i riaktivizojë planet e ngrira për integrim më të afërt me Rusinë...

Ekspertët parashikojnë rritje të mëtejme të çmimit të arit

Çmimi i arit në fillim të muajit e kaloi pragun prej 2,000 dollarëve për unc, nivel që nuk është shënuar që nga...

Sllovakia dëboi diplomatë rus për shkak spiunimit, Moska do t’i përgjigjet me masë të njëjtë

Sllovakia dëboi tre diplomatë rus për shkak dyshimit se merreshin me spiunim. Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme...

Qeveria libaneze ka dhënë dorëheqje, por protestat vazhdojnë

Protestat në Liban për shkak të shpërthimit të madh në Bejrut vazhdojnë, megjithëse pasdite qeveria e udhëhequr nga Hasan Diab dha dorëheqje.
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com