Array

Rinia e AAK-së proteston kundër marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi

Must Read

Presidenti slloven apelon për zgjidhje mes Shkupit dhe Sofjes, që të mos lejohet shtyrja e bisedimeve eurointegruese

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, bën thirrje që në asnjë mënyrë të mos shtyhet konferenca e parë...

Zaev: Brutaliteti i policisë është për dënim më të fuqishëm

Brutaliteti nga ana e nëpunësve të policisë ndaj qytetarëve romë, të cilin e pamë dje në në...

Fushatë parazgjedhore e Trampit: Bajden do ta shkatërrojë Floridan, unë do ta shkatërroj virusin

Si pjesë e fushatës parazgjedhore, presidenti amerikan Donald Tramp e vizitoi Karolinën Veriore dhe Floridan, disa nga...
- Advertisement -

Rinia e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës kanë zhvilluar një protestë paqësore para ndërtesës së Qeverisë së Kosovës për të kundërshtuar marrëvshjen për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Ata kanë vendosur pankarta me mbishkrime të ndryshme, me të cilat i janë drejtuar presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga, kryeministrit Isa Mustafa dhe zëvendëskryeministrit të Kosovës Hashim Thaçi.

Pas vzitës së djeshme të liderit të AAK-së, Ramush Haradinajt, dhe takimit të tij me banorët e fshatrave të Rugovës, në përpjekje për të parandaluar marrëveshjen për demarkacion të kufirit me Malin e Zi, të rinjtë e kësaj partie dolën me aksion simbolik para ndërtesës së Qeverisë së Kosovës, për të shprehur mospajtimin e tyre për këtë marrëveshje. Dudi, Minak dhe Gjarpër janë tre emrat me të cilët ata u janë drejtuar presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga, kryeministrit Isa Mustafa dhe zëvendëskryeministrit të Kosovës Hashim Thaçi.
Diellza Hoti, kryetare e të rinjvë të AAK-së tha se ndihen të ofenduar nga jotransparenca e udhëheqësve të shtetit në lidhje me çështjet e demarkacionit për kufirin e Malit të Zi dhe Asociacioni i Komunave.

- Advertisement -

“Ne kemi vendosur që sot ta bëjmë një aktivitet simbolik, për shkak se jemi shumë të zhgënjyer me gjendjen të cilën po mbizotëron në Kosovë, kjo është për shkak presidentes dhe kryeministrit të cilët po tregohen jo transparent dhe në bazë t ë aktivitetit tonë dëshirojmë të ua bëjmë me dije se ne nuk jemi të kënaqur, ne kërkojmë që të merren parasysh kërkesat tona, pasi që çështjet e demarkacionit për kufirin e Malit të Zi dhe Asociacioni i Komunave do të thotë kompetencat e ekzekutive të gjitha këto e bëjnë një problem të madh për neve dhe nuk po na bëjnë të konsiderohemi si rini, prandaj kishim lutur presidenten dhe kryeministrin të na marrin parasysh sepse kjo është çështje nacionale që na prekë të gjithë, ne jemi të ofenduar, duhet të merret parasysh gjithqysh’, tha Diellza Hoti, Kryetare e të rinjve të AAK-së.

Kryetarja Hoti, ka arsyetuar se pse edhe të rinjtë e partive tjera opozitare nuk iu kanë bashkangjitur.

- Advertisement -

“Ne kemi vendosur vet për arsye se e kemi parë që kryetari jonë është munduar në mënyrën më intelektuale dhe më dinjitoze ta shpreh pakënaqësinë dhe shqetësimin mbi këtë çështje, kur nuk është marrë parasysh ne nuk i kemi pritur të tjerët por kemi vendosur ta shprehim në këtë mënyrë pakënaqësinë tonë”, tha Diellza Hoti, Kryetare e të rinjve të AAK-së.

E nëse nuk merren parasysh nga Qeveria e Kosovës, ata paralajmëruan edhe aksione të tjera në vazhdim, në të cilat i presin të rinjtë e partive të tjera opozitare që të iu bashkangjiten. Ndërkaq pas vendosjes së këtyre pankartave protesta përfundoi e qetë./ 21 Media

- Advertisement -

Presidenti slloven apelon për zgjidhje mes Shkupit dhe Sofjes, që të mos lejohet shtyrja e bisedimeve eurointegruese

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, bën thirrje që në asnjë mënyrë të mos shtyhet konferenca e parë ndërqeveritare mes Maqedonisë së Veriut...

Zaev: Brutaliteti i policisë është për dënim më të fuqishëm

Brutaliteti nga ana e nëpunësve të policisë ndaj qytetarëve romë, të cilin e pamë dje në në një video në rrjetet sociale,...

Fushatë parazgjedhore e Trampit: Bajden do ta shkatërrojë Floridan, unë do ta shkatërroj virusin

Si pjesë e fushatës parazgjedhore, presidenti amerikan Donald Tramp e vizitoi Karolinën Veriore dhe Floridan, disa nga shtetet ku si rezultat i...

Thaçi: Do të jap dorëheqje nëse ngritët aktakuzë nga Gjykata Speciale për Kosovën

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi thotë se në momentin që Dhomat e Specializuara për Kosovën, përkatësisht Gjykata Ndërkombëtare e Krimeve të Luftës...

Drosten: Pandemia në të vërtetë do të fillojë tani

Epidemiologu kryesor gjerman Kristian Drosten, në një fjalim në Konferencën botërore të shëndetit në Berlin, paralajmëroi për kremtimin e parakohshëm të suksesit...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -