Republikanët e fillojnë Konventën kombëtare për nominim të Trampit, për mandat të dytë presidencial

Must Read

Ankand me piktura për të ndihmuar fëmijët me nevoja të veçanta

Drejtuesit e shoqatës “Bashkarisht mundemi”, në një press konferencë për media të mbajtur në hapësirat e press...

4 të vdekur dhe 48 raste të reja me Covid-19

4 pacientë të prekur me virusin korona kanë ndërruar jetë në 24 orët e fundit në Maqedoninë...

Platforma për barazi gjinore: Aborti është shërbim shëndetësor i domosdoshëm edhe gjatë pandemisë

Platforma e barazisë gjinore kërkon nga Ministria e Shëndetësisë që të miratojë protokolle mjekësore për zbatimin e...
- Advertisement -

Prej mbrëmë në Shlarlot filluan të mblidhen delegatë për Konventën Kombëtare të Partisë Republikane, e cila zyrtarisht fillon sonte me fjalim të nënpresidentit aktual të SHBA-së, Majk Pens, lajmëroi DPA.

Është planifikuar presidenti Donald Tramp para delegatëve të flasë  çdo mbrëmje, ndërsa nata kryesore e Konventës do të jetë të enjten kur  Shtëpia e Bardhë edhe zyrtarisht do ta pranojë nominimin.

- Advertisement -

Për shkak të pandemisë me koronavirusin, konventa është organizuar  në mënyrë më të thjeshtë, por e njëjta do të shoqërohet me ngjarje virtuale.

Demokratët, javën e kaluar, në konventat e tyre pohuan se vendimet dhe procedurat e Trampit i përkeqësuan edhe gjendjet  me pandeminë dhe  protestat racore. Anketat kombëtare për momentin tregojnë se kandidati demokrat Xho Bajden ka epërsi prej nëntë pikëve.

- Advertisement -

Por, mes republikanëve, Tramp ende është i popullarizuar me rejting në të gjithë vendin prej 42 për qind, që është për një pikë popullaritet  më i lartë prej para një viti, transmeton “Zëri i Amerikës”.

Bajden e zgjodhi senatoren e Kalifornisë Kamala Haris për nënpresidente të tij. Ajo është gruaja e parë me ngjyrë me preardhje aziatike që është kandidate për një nga  dy partitë më të mëdha dhe besohet se  mund të kontribuojë për tërheqjen e votave të grave.

- Advertisement -

Rreth sallës ku mbahet konventa ka masa të përforcuara të sigurisë. Konventa  nuk përfundon në Sharlot, sepse 336 delegatë janë ftuar të enjten në Shtëpinë e Bardhë  për ta ndjekur  drejtpërdrejtë ngjarjen  kur presidenti Tramp edhe zyrtarisht  do ta pranojë nominimin e partisë së tij për mandatin e ri presidencial.

- Advertisement -

Ankand me piktura për të ndihmuar fëmijët me nevoja të veçanta

Drejtuesit e shoqatës “Bashkarisht mundemi”, në një press konferencë për media të mbajtur në hapësirat e press qendrës së komunës së Gostivarit,...

4 të vdekur dhe 48 raste të reja me Covid-19

4 pacientë të prekur me virusin korona kanë ndërruar jetë në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut. Ministria e Shëndetësisë...

Platforma për barazi gjinore: Aborti është shërbim shëndetësor i domosdoshëm edhe gjatë pandemisë

Platforma e barazisë gjinore kërkon nga Ministria e Shëndetësisë që të miratojë protokolle mjekësore për zbatimin e abortit mediamentoz, për të siguruar...

Përfundon intervistimi i Agim Çekut në Speciale

Intervistimi i ish-komandantit të UÇK-së, Agim Çeku, nga Gjykata Speciale ka përfunduar. Këtë e ka konfirmuar për portalin rtv21.tv avokati i tij,...

Sri Lanka ka kthyer kontejnerë me mbeturina të palejueshme në Britani

Sri Lanka i ka kthyer kontejnerët me mbeturina në Britaninë e Madhe, për të cilët Qeveria kumtoi se janë dërguar në kundërshtim...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -