Reprezentacioni i Maqedonisë së Veriut në hendboll do të luajë në Kampionatin botëror në Egjipt

TË FUNDIT

(VIDEO) Gjenden armë në Bllacë, afër kufirit me Kosovën

Më 24.01.2021, sipas informacioneve të marra më parë se në fshatin Bllacë, afër kufirit me Kosovën, ishin varrosur armë...

CIIE organizon ngjarje promovuese për të tërhequr ndërmarrjet e huaja

Ekspozita e katërt Ndërkombëtare e Importit të Kinës (CIIE) organizoi ngjarjen e saj të parë promovuese për ndërmarrjet e...

Manchester United-Liverpool, ndeshja kryesore sot në FA Cup

FA Cup rikthehet sot me disa ndeshje tejet interesante në kuadër të raundit të katërt. Skuadrat si Chelsea, Leicester...

BE: Do t’i detyrojmë kompanitë farmaceutike ta respektojnë marrëveshjen për dërgesë

Bashkimi Evropian do t’i detyrojë të gjitha kompanitë farmaceutike, me të cilat ka nënshkruar marrëveshje, ta respektiojnë pjesën e...

Mbyllet një lokal në Gazi Babë, punonte jashtë orarit të lejuar

Mbrëmë në ora 21:50 minuta, gjatë kontrollit në një objekt hotelierik në rajonin e Gazi Babës, nga ana e...

Reprezentacioni e Maqedonisë së Veriut në hendboll ka siguruar pjesëmarrje në Kampionatin Botëror që fillon nesër në Egjipt, pasi Çekia sonte zyrtarisht kumtoi se e anulon performancën për shkak të pranisë së koronavirusit në radhët e saj.

Vendimin për pjesëmarrjen e përfaqësueses së hendbollit në finalen në Egjipt, si zëvendësim për Republikën Çeke, zyrtarisht e konfirmoi edhe Federata Ndërkombëtare e Hendbollit (IHF).

“Si pasojë e disa rezultateve pozitive pas testimit të detyrueshëm për Kovid-19 para nisjes për në Egjipt, ekipi i përfaqësueses çeke në hendboll e anuloi zyrtarisht pjesëmarrjen në Kampionatin Botëror të 27-të, i cili do të mbahet nga 13 deri më 31 janar në Egjipt. Në përputhje me protokollin dhe rregulloret Kovid-19, rezerva e parë – Maqedonia e Veriut – mori ftesë për pjesëmarrje”, tha IHF.

Mediat çeke sot pasdite e transmetuan deklaratën e trajnerit Jan Filip se pjesëmarrja e Republikës Çeke në Kampionatin Botëror në hendboll zyrtarisht është anuluar.

“Sot arritëm në përfundimin se nuk shohim më dritë në fund të tunelit”, deklaroi Filip, i cituar nga gazeta “Idnes”.

Vendimi i Federatës Çeke të Hendbollit për ta anuluar pjesëmarrjen në kampionat vjen pasi gjithsej 17 hendbollistë janë të infektuar me koronavirus.

Anëtarët e përfaqësueses së Maqedonisë së Veriut në hendboll në ndërkohë u testuan për koronavirus në Shkup dhe të gjitha rezultatet janë negative.

Reprezentacioni i Maqedonisë së Veriut do të luajë në Grupin G së bashku me nikoqirin Egjiptin, Suedinë dhe Kilin. Duelin e parë do ta ketë të enjten kundër Suedisë me fillim prej orës 20:30. 

TË NGJAJSHME