Rekord prej 289 rasteve të reja me Kovid-19 në Shqipëri

Must Read

Rritet numri i të infketuarve, Ministria e Shëndetësisë do të rrisë kapacitetet e Covid-qendrave

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe paralajmëroi rritje të kapacitetit të spitaleve, ku duhet të  trajtohen pacientët pozitiv...

Fatmir Bytyqi: “Përkrahje financiare për 48 kompani që kanë investuar në kohë krize”

Gjithsej 48 kompani vendase, deri në fund të vitit do të fitojnë përkrahje financiare për investimet e...

Vdiq aktori i njohur, Shkëlzen Rraci

Ka vdekur sot në moshën 44 vjeçare aktori i njohur kosovar, Shkëlzen Rraci. Lajmin për rtv21.tv e...

Rekord i ri negativ prej 289 rasteve të reja me Kovid-19 janë regjistruar në Shqipëri në 24 orët e fundit, që është për 32 raste më shumë krahasuar me dje apo 90 me numrin prej para dy ditësh.

“Ky numër është marrë nga 1.402 testime të rasteve të dyshuara, që do të thotë se 20 për qind e të testuarve janë pozitivë me virusin e rrezikshëm. Në 24 orët e fundit vdiqën katër persona në kushte spitalore, përderisa në listën e të shëruarve janë futur edhe 93 persona”, informuan nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale.

Edhe më tej vatër kryesore është Tirana me 113 raste të reja, pas çka pasojnë Fieri me 34, Durrësi 23 dhe Vlora me 19 raste të reja, të tjerat janë pothuajse nga të gjitha pjesët e vendit.

“Prej fillimit të marsit deri më tani janë bërë 104.804 teste, pozitivë ishin 16.501, u shëruan 9.957, ndërsa vdiqën 443 persona. Shqetëson rritja e vazhdueshme e atyre të cilëve u nevojitet mjekimi spitalor. Për momentin në dy spitalet për kovid janë të hospitalizuar 255 nga gjithsej 6.1010 rastet aktive”, shtojnë nga Ministria.

Prej dje, në vend është bërë e detyrueshme mbajtja e maskës mbrojtëse në ambient të hapur, Vetëm gjatë ditës së djeshme, siç kumtoi policia, janë dënuar me të holla rreth 200 persona. Dënimi është në shumë prej 25 eurove, ndërsa nëse atë e përsëritë personi i njejtë, dënimi është 40 euro, të cilat faturohen në llogaritë e energjisë elektrike.

Rritet numri i të infketuarve, Ministria e Shëndetësisë do të rrisë kapacitetet e Covid-qendrave

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe paralajmëroi rritje të kapacitetit të spitaleve, ku duhet të  trajtohen pacientët pozitiv me Covid-19. Ai tha se...

Fatmir Bytyqi: “Përkrahje financiare për 48 kompani që kanë investuar në kohë krize”

Gjithsej 48 kompani vendase, deri në fund të vitit do të fitojnë përkrahje financiare për investimet e bëra në kohë krize, në...

Vdiq aktori i njohur, Shkëlzen Rraci

Ka vdekur sot në moshën 44 vjeçare aktori i njohur kosovar, Shkëlzen Rraci. Lajmin për rtv21.tv e ka konfirmuar aktori Xhalal Haliti....

Papritur ndërroi jetë nënkryetari i Bundestagut

Nënkryetari i Bundestagut gjerman, Tomas Operman ndërroi jetë papritur, pasi që mbrëmë iu përkeqësua gjendja gjatë një xhirimi për televizionin ZDF.

Parlamenti grek e hodhi poshtë mocionin e mosbesimit ndaj ministrit të Financave

Me 158 vota “kundër”, Parlamenti grek mbrëmë vonë nuk e votoi propozimin e opozitës SYRIZA për mosbesim të ministrit grek të Financave,...

More Articles Like This