Regjistrimi i popullsisë do të bëhet në prill të vitit 2021 – paralajmëroi Mariçiq

Must Read

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut....

Takim i Bytyqit dhe Bekteshit me Poçivalshek: Sllovenia dhe Maqedonia e Veriut janë vende mike me bashkëpunim të fortë ekonomik

Gjatë vizitës zyrtare të delegacionit të udhëhequr nga presidenti slloven, Borut Pahor, zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, koordinim...
- Advertisement -

 Ministri i Drejtësisë Bojan Mariçiq paralajmëroi se deri në fund të vitit do të miratohet ligj i ri për regjistrim i cili do të pësojë ndryshime të vogla krahasuar me vendimin e mëparshëm që ishte në procedurën parlamentare para zgjedhjeve edhe atë në pjesën e dispozitës për hyrje në fuqi, që regjistrimi të mund të mbahet në prill të vitit 2021 para zgjedhjeve lokale.

“Ne kemi vendim të fuqishëm dhe marrëveshje koalicioni për zbatimin e regjistrimit vitin e ardhshëm. Kjo është, në fakt, pjesë e marrëveshjes së koalicionit midis koalicionit “Mundemi” dhe BDI-së. Ligji u dorëzua në Kuvend para zgjedhjeve, si Qeveri ne do të vazhdojmë ta propozojmë përsëri në procedurën parlamentare, do të ketë ndryshime në afatet sepse fillimisht kur u propozua ai duhej të kishte hyrë në fuqi një vit pasi ishte miratuar. Tani nuk ka kohë për të pritur kaq gjatë, sepse zgjedhjet lokale do të jenë përafrisht për një vit. Vendimi i Qeverisë dhe ESHS është që regjistrimi të bëhet para  zgjedhjeve lokale”, tha Mariçiq, duke iu përgjigjur në pyetje gazetarëve pas konferencës për media.

- Advertisement -

Besoj, shtoi Ministri i Drejtësisë, dhe ne do të punojmë për këtë periudhë të ardhshme, që deri në fund të vitit të miratohet ligj në mënyrë që regjistrimi të mund të kryhet në prill të vitit 2021.

- Advertisement -
  • Tags
  • 4

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku ka ndodhur vrasja e pesëfishtë...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Marrëdhëniet e shkëlqyera politike midis...

Takim i Bytyqit dhe Bekteshit me Poçivalshek: Sllovenia dhe Maqedonia e Veriut janë vende mike me bashkëpunim të fortë ekonomik

Gjatë vizitës zyrtare të delegacionit të udhëhequr nga presidenti slloven, Borut Pahor, zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, koordinim me resorët ekonomikë dhe investimet...

Pakoja e katërt e masave, të dielën pasdite! Disa masa vlejnë deri në vitin 2021 paralajmëroi kryeministri

https://youtu.be/YhdxBxKdxAk Deri të dielën pasdite, Qeveria do ta prezantojë pakon e katërt të ndihmës ekonomike, paralajmëroi kryeministri...

Rrahën qytetarët, suspendohen policët! Kapen edhe druvjedhësit të cilët sulmuan policët

https://youtu.be/2pqlHclbyF8 Dy policë të cilët brutalisht me shqelma dhe shufër rrahën një qytetar nga Manastiri, do të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -