Rastet e zjarrit mbyllen pa u ditur shkaqet, SPB Shkup s’e ka kompletuar ende rastin e inspektoratit

Must Read

Arrestohet një burrë i cili ka lidhje me sulmuesin në Nicë

Një burrë i moshës 47-vjeçare është arrestuar sot për shkak të dyshimit se ka qenë i lidhur...

Franca mbyllet për shkak të Kovid-19, nuk ka hyrje në vend

Sipas masave të reja për karantinë, të cilat prej sot hyjnë në fuqi dhe do të zgjasin...

Lajen: Të gjitha vendet-anëtare të BE-së në të njëjtën kohë do ta marrin vaksinën kundër Kovid-19

Kryetarja e Komisionit Evropian Ursula Fon der Lajen mbrëmë deklaroi se të gjitha vendet-anëtare të Bashkimit Evropian...

Dy javë kanë kaluar që kur zyrat e Inspektoratit të Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor i kaploi zjarri.

Sektori i Punëve të Brendshme (SPB) në Shkup ka ndërmarrë një sërë aktivitetesh, por në Prokurorinë Publike Themelore (PPTH) të Shkupit ende nuk ka dorëzuar informacion të kompletuar për rastin.


“Nga ana e SPB Shkup, në përputhje me Ligjin për procedurë penale, janë ndërmarrë një sërë masash dhe aktivitete për çfarë deri te PTHP Shkup është parashtruar njoftim me shkrim. Pas përfundimit të aktiviteteve dhe kompletimit të dokumentacionit, SPB Shkup deri te PTHP-ja do të dorëzojë parashtresë adekuate, për çfarë do të njoftoheni në mënyrë shtesë”, thonë nga MPB.

Nga Prokuroria kanë njoftuar se ndaj këtyre informacioneve ende janë duke vepruar, nëse vërtetohet se nga zjarri ka vepër penale, atëherë do të hapë rast.

 “Pas kësaj, nëse vërtetohet se zjarri është rezultat i veprës penale, Prokuroria do të veprojë në përputhje me kompetencat e saja”, thanë nga Prokuroria”, theksojnë nga PPTH.

Por në rast se nuk vërtetohet se ka shkelje penale, atëherë rasti mbyllet duke mos u ditur shkaqet e zjarrit. Kështu ka ndodhur me zjarrin që ndodhi para dy vjetësh në Ministrinë e Drejtësisë. Siç njoftuan nga Prokuroria për TV21, për shkak se në zjarrin që dogji zyrat e katit të katër të Ministrisë, nuk ishte vërtetuar vepër penale, nuk është hapur fare procedurë hetimore për çfarë edhe nuk dihen shkaqet.


​“Nga analiza e të gjitha verifikimeve të bëra gjatë procedurës parahetimore, doli se nga aspekti juridik-penal nuk ekziston bazë për dyshim se zjarri është shkaktuar si rezultat i veprës penale”, thonë nga PPTH.

Nga zjarri që ndodhi më 9 shtator në Inspektoratin e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor, u dëmtua edhe një zyrë e komunikimit të Ministrisë së Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor dhe disa hapësira të Agjencisë shtetërore të lajmeve – MIA. Institucionet e dëmtuara po hulumtojnë për hapësira të reja ku do të vazhdojnë punën.

Ndërkaq, për dy javë qytetarët nuk kanë mundur të nxjerrin as dokumente, pasi zjarri ka ndërprerë energjinë elektrike edhe në “Një pikë shërbimi” e cila poashtu gjendet në të njëjtin objekt ku ka ndodhur zjarri.

Arrestohet një burrë i cili ka lidhje me sulmuesin në Nicë

Një burrë i moshës 47-vjeçare është arrestuar sot për shkak të dyshimit se ka qenë i lidhur me sulmuesin i cili dje...

Franca mbyllet për shkak të Kovid-19, nuk ka hyrje në vend

Sipas masave të reja për karantinë, të cilat prej sot hyjnë në fuqi dhe do të zgjasin deri më 1 nëntor, kufijtë...

Lajen: Të gjitha vendet-anëtare të BE-së në të njëjtën kohë do ta marrin vaksinën kundër Kovid-19

Kryetarja e Komisionit Evropian Ursula Fon der Lajen mbrëmë deklaroi se të gjitha vendet-anëtare të Bashkimit Evropian do ta marrin vaksinën kundër...

Ministri Nuredini në vetë izolim, do të punojë nga shtëpia

Ministri i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor Naser Nuredini njoftoi në profilin e tij në Fejsbuk se është në vet-izolim për shkak...

Napoli fitoi për herë të parë pas pesë vitesh me më pak se 35% të zotërimit të topit

Ekipi i Napolit mbrëmë e ka fituar Real Sosiedadin si ekip mysafir në Spanjë me 1:0 në xhiron e dytë të fazës...

More Articles Like This