Rama: Shqipëria ka bilans pozitiv në luftën kundër krimit

Must Read

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë...
- Advertisement -

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama deklaroi se “nuk është mendim por fakt se Shqipëria sot ka bilans pozitiv në luftën kundër krimit”.

Në seancë plenare në shtëpinë ligjvënëse në Tiranë, Rama tha se “lufta kundër krimit nuk matet me përralla dhe vërteta gjysmake, të cilat janë gënjeshtrat më të mëdha të cilat iu thuhen shqiptarëve për çdo dit, por janë statistikë, me fakte, me numra”.

- Advertisement -

“Gjithsesi, atë që e quani rritje të vrasjeve, të vëllavrasjeve, është përrallë pa mbret, sepse nuk ekziston vend demokratik i cili vrasjet i sjell në zero, nuk ka, nuk ekziston. Nuk ka asnjë vend demokratik, madje edhe më të zhvilluarat, më të sofistikuarat, të cilët luftën kundër krimit e shndërruan në vepër, ku janë eliminuar vrasjet, as tregtia me njerëz, as kriminelët ose policët e korruptuar”, tha Rama.

Ai duke iu drejtuar opozitës, shtoi se në periudhën prej kur janë në pushtet socialistët, gjegjësisht në shtatë vitet e kaluara, “është bërë luftë kundër krimit si asnjëherë më parë” ndërsa edhe policia po “pastrohet” nga të punësuarit e saj që kanë lidhje me krimin.

- Advertisement -

“Besoj se fakti që gjatë qeverisë sonë ka numër të dukshëm të policëve të cilët janë arrestuar ose të ndjekur penalisht, ose dëbuar nga policia ose janë suspenduar nuk tregon bashkëpunim me krimin, nuk tregon faktin siç e përshkruani ju. Kjo e tregon të kundërtën, kjo e tregon edhe përkushtimin që të luftojmë”, tha Rama.

Ai i porositi deputetët e opozitës se “duhet ta lexojnë raportin e progresit, se Bashkimi Evropian, Komisioni Evropian janë të vëzhgues të pakontestueshëm të të gjitha proceseve në të gjitha sferat dhe nëse e shihni raportoni se çka thonë raportet për progresin në luftën kundër krimit në Shqipëri do ta shihni dallimin e madh mes asaj sot dhe dje”./MIA

- Advertisement -

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC Shkupit, pas largimit të trajnerit...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një retorikë të nxehtë, Muhamed Zekiri...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë kafe në Prishtinë dhe ndodhi...

Rita Ora luan në “Twist”, u publikua traileri i filmit

Sukseset e artistes kosovare me famë ndërkombëtare, Rita Ora nuk po kanë të ndalur. Përveç sukseseve në muzikë dhe bashkëpunimit me brende...

Provokim i radhës i Muhamed Zekirit ndaj BDI-së? Arbër Ademi fajtor për gjendjen në arsim

Nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zekiri sonte në emisionin ClickPlus në TV21 kritikoi ashpër ish-ministrin e Arsimit dhe Shkencës Arbër Ademi nga radhët...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -