Rajoni pa teste PCR, kur? Filipçe: Ballkani Perëndimor bashkë me Bullgarinë dhe Greqinë, t’i hapin kufijtë

Must Read

Zekiri, Llukarevska dhe Kadrija japin dorëheqje nga funksioni i deputetit

Deputetët Muhamed Zekiri dhe Sanja Llukarevska nga LSDM dhe Bajram Kadrija nga BDI kanë dhënë dorëheqje nga...

Instituti për Shëndet Publik do të bëjë 1000 testime në ditë, hapet repart i ri për testim

Përveç repartit ekzistues të pranimit, nga sot në Institutin e Shëndetit Publik do të funksionojë edhe një...

Mickoski kërkon nga Qeveria që të sëmurët kronikë të lirohen nga puna

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski, ka bërë thirrje që personat me sëmundje kronike të lirohen nga puna,...

Ende po pritet përgjigjja prej disa vendeve fqinje lidhur me idenë për hapjen e kufijve në rajon me një politikë të përbashkët që të shfuqizohet testet PCR. Në lidhje me këtë çështje, javët e fundit në mënyrë intensive zhvillohen bisedime në nivel rajonal dhe pritet që së shpejti të sillet marrëveshje të përbashkët. Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe tha se pret që të sillet një vendim i mençur, por pa dhënë detaje se kur mund të pritet një gjë e tillë. Në një prej vendeve fqinje, duke aluduar në Malin e Zi, situata përkeqësohet në mënyrë drastike, andaj nuk duhet të ngutemi për realizim të kësaj ideje.

“Paralajmëruam disa herë javët e fundit se do të dalim me vendim, por fatkeqësisht , prisnim përgjigje nga vendet fqinje që përfundimisht u përgjigjën javën e kaluar, filloi të funksiononte sistemi për koordinim të cilin tani e mori përkrahjen e Ambasadës së SHBA-ve në Shkup”, tha Venko Filipçe – Ministër i Shëndetësisë.

A do të mund të futen në këtë pako Bullgaria dhe Greqia duke marrë parasysh faktin se si vende anëtare të BE-së kanë protokolle të veçanta, ministri Filipçe tha se vendet e BE-së kanë vetëm rekomandim, por nuk kanë politikë të përgjithshme për këtë çështje dhe se secili vend mund të sjellë vendim vetë në lidhje me regjimin e kufijve.

“Sinqerisht shpresoj se përfundimisht do të shkëmbehen të gjitha informacionet dhe në bazë të gjendjes epidemiologjike në vendet e Ballkanit Perëndimor, plus Bullgaria dhe Greqia, do të dalim me qëndrim të përbashkët. Komunikimi bazohet në respektimin e masave mbrojtëse në secilin prej vendeve”, deklaroi Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe.

Test negativ PCR jo më i vjetër se 72 orë mbetet kusht për udhëtim në vendet e rajonit me përjashtim të Shqipërisë dhe Turqisë. Ky kusht nuk vlen për transit nëpër vendet duke e respektuar afatin për të dalë nga vendi.

Zekiri, Llukarevska dhe Kadrija japin dorëheqje nga funksioni i deputetit

Deputetët Muhamed Zekiri dhe Sanja Llukarevska nga LSDM dhe Bajram Kadrija nga BDI kanë dhënë dorëheqje nga funskioni i deputetit. Dorëheqjet vijnë...

Instituti për Shëndet Publik do të bëjë 1000 testime në ditë, hapet repart i ri për testim

Përveç repartit ekzistues të pranimit, nga sot në Institutin e Shëndetit Publik do të funksionojë edhe një repart tjetër i pranimit, me...

Mickoski kërkon nga Qeveria që të sëmurët kronikë të lirohen nga puna

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski, ka bërë thirrje që personat me sëmundje kronike të lirohen nga puna, për shkak të siç thotë,...

Zaev për TV21: Nuk kam pasur kontakt direkt me Spasovskin, por do të testohem

Kryeministri i vendit Zoran Zaev për TV21 deklaroi se nuk ka pasur kontakt me ministrin e Punëve të Brendshme Oliver Spasovskin, por...

Jani Makraduli drejtor në Postat e Maqedonisë, Zhernovski në NP për Infrastrukturë Hekurudhore?

TV21 mëson se ish kryetari i Komunës Qendër, dhe ish zëvendësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Andrej Zhernovski, do të jetë...

More Articles Like This