Qytetarët ikin nga policia gjatë orës policore, një tjetër arrestohet në Parkun e Qytetit

Must Read

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti.

Policia intervenuese po ngutet për të kapur një qytetar, i cili pak më herët u iku policëve rrugorë të cilët po mbanin rendin rreth bregut të Vardarit.

Bashkë me të, policët kishin kapur në flagrancë edhe këtë qytetar, i cili vuan nga sëmundja e epilepsisë. Ai kishte dalë për t’u ajrosur, por për shkak se nuk kishte leje për lëvizje gjatë orës policore, e dërguan në stacion policor.
“Unë vuaj nga epilepsia, kam edhe dokument për këtë”
“Mirë a e di çfarë do të bëjmë. Merre dokumentin, ne do të dërgojmë në stacion. Në bazë të dokumentet, ti po deshe arsyetohu në stacion. Kështu janë rregullat, duhet t’i respektojmë. E kuptoj se keni problem shëndetësor, por sërish…”

- Advertisement -

Situata  ishte e paqartë edhe për policët, të cilët duke komunikuar me kolegët tjerë mundoheshin të gjenin zgjidhje.“Ngadalë, ngadalë…mbaje… tash do të vij… a ka leje? S’ka leje a? 402 deri te 405? Treska 402 në 405.. shihni në qytetin e Shkupit ka dy persona për privim nga liria me nenin 205”

Para se të vinin policët këndej, rreth bregut të Vardarit mund të shihje qytetarë duke pirë cigare, e disa me biçikleta. Kishte edhe nga ata që siguronin objektet përreth.

Ndërkohë rrugët ishin të zbrazëta.

Qetë ishte edhe në qendrën e Shkupit.“Po, kam leje për lëvizje gjatë orës policore. Jam fotoreportere në gazetë ditore dhe dola që të fotografojë në qytetin në karantinë”, tha reporterja.

Njerëz nuk mund të shihje as në rrugën më të frekuentuar “Maqedonia”. Por pamë një artistë të rrugës i cili ishte i pastrehë. “Vallen” e rëndë ta luajë, që ta shoh Maqedoninë”
Këndon edhe kur nuk ka qytetarë apo kjo ishte vetëm për ne.
“Kjo ishte vetëm për juve, se fare nuk jam i disponuar. Jam shumë keq, mezi marr frymë”

Qarkullojnë edhe taksistët.
Do të thotë ju punoni edhe gjatë orës policore? Keni leje?
“Po”
Po mbani maskë, do të thotë ruheni?
“Po. Me alkool, me gel, me gjithçka që në teori mund të ndihmojë.
Ka lëvizje të qytetarëve?
“Fare”
Sepse është orë policore, apo edhe kur nuk ka orë policore?
“Edhe kur nuk është nuk ka fare. Edhe kur nuk ka, ora policore sikur të fillon në 5 pasdite”.

Nuk mungojnë as vetura e Ndihmës së Shpejtë, të cilët po nguten për të shpëtuar jetë njerëzish.

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me virusin korona në Maqedoninë e...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Keit Kraç,...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti. Zaev e Hoti...

Kryeparlamentari Xhaferi pret në takim kryeministrin e Kosovës Hoti

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot realizoi takim me Kryetarin e Qeverisë së Republikës së Kosovës,...

Festa shënohet me protestë! Mickoski: Pranimi se Dellçevi është bullgar është asimilimi i kombit

Partia opozitare VMRO-DPMNE organizoi protestë të re me vetura. Protesta nisi nga salla “Boris Trajkovski” dhe përfundoi para Kuvendit, ku mbajti fjalim...

More Articles Like This