Qeveria e re me 7 ministra më pak! LSDM 8 ministri, BDI 6, BESA dhe PLD nga 1

Must Read

Kompletohet kabineti qeveritar – Me 62 vota “pro” dhe 44 “kundër” votohen zvëvendësministrat

Me 62 vota "pro" dhe 44 "Kundër" në Kuvend u votuan dhe zëvendëministrat me çka u kompletua...

Hoda: Të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është si të garosh me dhelprën

Analisti politik, Besim Hoda në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se të dalësh në zgjedhje me...
- Advertisement -

Qeveria e re e cila pritet të udhëhiqet nga LSDM dhe BDI do të ketë 16 ministri.

Zoran Zaev do të jetë kryeministër, ndërsa anëtar të Qeverisë do të jenë edhe Lupço Nikollovski si Zëvendëskryeministër për luftimin e korrupsionit, Fatmir Bytyqi Zëvendëskryeministër për çështje ekonomike dhe Nikolla Dimitorv Zëvendëskryeministër për çështje evropiane.

- Advertisement -

Zoran Zaev pas mbledhjes së këshillit të LSDM-së kumtoi emrat e propozuar për udhëheqjen e ministrive në katër vitet e ardhshme .

Ministër për punë të brendshme –Oliver Spasovski

- Advertisement -

Ministre e Mbrojtjes – Radmilla Sheqerinska

Ministër i Shëndetësisë – Venko Filipçe

- Advertisement -

Ministre e Arsimit dhe Shkencës – Milla Carovska

Ministre e Kulturës- Irena Stefovska

Ministër i Transportit dhe Lidhjeve Bllagoja Boçvarski

Ministër i Drejtësisë- Bojan Mariçiq

Ministre e Punës dhe Politikës Sociale- Jagoda Shahpanska

Kandidati për Kryeministër Zoran Zaev pasi lexoi të gjitha propozimet për ministrit premtoi edhe disa projekte, si shkolla, kanalizime, rrugë, rritje të rrogave.

“Vazhdon pastrimi i Gjyqësorit dhe kontrollimi i pasurisë së funksionarëve”, tha Zoran Zaev, kryetar i LSDM-së.

BDI në Qeveri do të ketë 6 anëtarë dhe kryetarin e Kuvendit.

Ministrinë e Financave – Fatmir Besimi

Ministria e Punëve të Jashtme – Bujar Osmani

Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor – Naser Nuredini

Ministria e Ekonomisë – Kreshnik Bekteshi

Ministria e Sistemit Politik dhe zëvendëskryeministër –Artan Grubi

BDI do të udhëheq edhe me Ministrinë për shoqëri informative, por ende nuk është propozuar asnjë emër për ministër.

“Kurse ministrin për shoqëri informative do e lemë pas disa konsulltave shtesë”, deklaroi Ali Ahmeti kryetari i BDI-së.

BDI gjithashtu ka arritur marrëveshje që në 100 ditët e fundit të mandatit Kryeministri i Maqedonisë së Veriut të jetë shqiptar.

Ministria e Bujqësisë do të udhëhiqet nga Arianit Hoxha kuadër i Lëvizjes BESA, ndërsa Goran Milevski nga PLD do të udhëheq me Ministrinë e pushtetit lokal. Të dy partitë janë pjesë e koalicionit “Mundemi”

- Advertisement -

Kompletohet kabineti qeveritar – Me 62 vota “pro” dhe 44 “kundër” votohen zvëvendësministrat

Me 62 vota "pro" dhe 44 "Kundër" në Kuvend u votuan dhe zëvendëministrat me çka u kompletua Qeveria e re.

Selmani: Të papranueshme ankesat e opozitës për vjedhje votash, duhet t’a mbronin votën! Po demotivoni votuesin!

"Ça të bëjmë ne na i vjedhin votat. Këtë argument unë nuk e pranoj. Z. Zejdi nëse unë...

Hoda: Të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është si të garosh me dhelprën

Analisti politik, Besim Hoda në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është e njëjtë si...

Qeveria nuk është legjitime, prandaj nuk e përkrahim, thotë deputeti i koalicionit ASH-AAA Skender Rexhepi

Deputeti i koalicionit ASH-AAA, Skender Rexhepi i ftuar në emisionin Click Plus në TV21, thotë se Qeveria nuk është legjitime dhe prandaj...

Tottenham zbarkoi në Shkup, Gjoka: Nuk është e lehtë të përgatisish ekipin për një ndeshje me nivel të lartë

Trajneri Zhoze Murinjo së bashku me ekipin e tij arriti në Shkup. Shkëndija e Tetovës nesër në kuader të Europa Ligës do...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -