Array

Qeveria e përkushtuar për shkollimin e komunitetit në gjuhën amtare

Must Read

Osmani në Bruksel në takime me përfaqësues të lartë të institucioneve të BE-së

Shkup, 28 shtator – Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani që sot ndodhet për vizitë dyditore...

Sot thuhen fjalët përfundimtare për rastin “Dhuna në Qendër”

Gjyqi për dhunën para Komunës së Qendrës në qershor 2013 vazhdon sot me fjalët përmbyllëse të palës...

Tërmet i ri në afërsi të Malit të Shenjtë

Tërmet me fuqi prej 4.6 ballëve sipas Rihterit, është regjistruar shkurt pas orës 7 sot në mëngjes...
- Advertisement -

Sot, shënon Dita e Komunitetit Turk. Më rastin e kësaj dite është mbajtur një konferencë ceremoniale, ku ishin të pranishëm përfaqësues institucionalë, të organizatave ndërkombëtare, shoqërisë civile dhe përfaqësues të komunitetit turk. 

Kryeministri duke uruar në emër të Qeverisë këtë ditë theksoi se me qytetarët turq kemi kaluar një rrugë të gjatë të sfidave, por edhe sukseseve të përbashkëta. “Qasja e komunitetit turk në Kosovë është një shembull i mirë i përkushtimit të tyre për vendin e tyre, për shtetin e Kosovës, si dhe për vlerat dhe interesat e përbashkëta të të gjithë qytetarëve pa marrë parasysh përkatësinë etnike apo fetare” tha më këtë rast Kryeministri.

- Advertisement -

Ai përgëzoi të gjithë qytetarët e komunitetit turk të Republikës së Kosovës për kontributin e dhënë në shtetformim dhe integrim, si dhe rolin e tyre si urë lidhëse me vendet e tjera, duke shprehur gatishmërin të krijojnë mundësi shkollimi në gjuhën amtare.“Ju shpreh gatishmërinë e Qeverisë se Republikës së Kosovës që ne jemi të përkushtuar të krijojmë një perspektivë për të gjithë qytetarët tanë, mundësi për shkollim në gjuhën amtare, për ruajtjen e identitetit të të gjitha përkatësive të etniteteve të ndryshme, sepse konsideroj se këto vlera janë vlera që tregojnë sukses dhe poashtu janë atribute, me të cilat ne së bashku mund të mburremi jo vetëm këtu, por edhe në përmasa shumë më të mëdha evropiane dhe botërore” thuhet në fjalimin e Kryeministrit. /21MEDIA

- Advertisement -

Osmani në Bruksel në takime me përfaqësues të lartë të institucioneve të BE-së

Shkup, 28 shtator – Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani që sot ndodhet për vizitë dyditore pune në Bruksel, ku do...

Sot thuhen fjalët përfundimtare për rastin “Dhuna në Qendër”

Gjyqi për dhunën para Komunës së Qendrës në qershor 2013 vazhdon sot me fjalët përmbyllëse të palës mbrojtëse. Në...

Tërmet i ri në afërsi të Malit të Shenjtë

Tërmet me fuqi prej 4.6 ballëve sipas Rihterit, është regjistruar shkurt pas orës 7 sot në mëngjes sipas kohës lokale në pjesën...

Zaev: Qytetarët tanë dhe të BH do të fillojnë të lëvizin vetëm me letërnjoftime

Kryeministri Zoran Zaev, me rastin e 28 Shtatorit, Ditës ndërkombëtare të boshnjakëve  u dërgoi urim pjesëtarëve të bashkësisë boshnjake  në Republikën e...

VMRO-DPMNE: Sistemi shëndetësor nuk funksionon

Kataklizma katastrofale e Filipçes po vazhdon. Numrat e përditshëm treshifror të të sëmurëve nga Kovid-19 janë dëshmi se ministri...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -