Prokuroria e hodhi poshtë padinë penale kundër Dimitrievskit

Must Read

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti.

Padia penale në prokurori ishte dorëzuar më 24 prill të vitit 2020 kundër dy personave, me akuzat se personat gjatë epidemisë së sëmundjes së rrezikshme ngjitëse kishin vepruar në kundërshtim me rregullat shëndetësore, në atë mënyrë që pasi paraprakisht ishin testuar dhe iu ishte diagnostikuar prania e virusit Kovid-19, pas çka kishin marrë edhe Vendim për mjekim të obligueshëm shtëpiak dhe izolim, kishin shkuar për testim në Shkup në tri laboratori private, edhe pse nuk kishin guxuar që ta lëshonin hapësirën ku ishin vendosur.

Gjatë kësaj, të denoncuarit kishin bërë konsultime me mjekët amë dhe kishin caktuar kontroll në Repartin Infektiv në Spitalin e Përgjithshëm të Kumanovës për më 22 prill 2020. Njëri nga të denoncuarit, në mënyrë private kishte angazhuar dhe paguar nga llogaria personale automjet të ambulancës me të cilin në mëngjesin e ditës së njëjtë, dy të denoncuarit ishin dërguar në Shkup dhe anasjelltas për testime kontrolluese në spitale private dhe laboratori. Transporti në automjetin e ambulancës “kovid”, thonë nga PP-ja, ishte bërë sipas protokolleve mjekësore, nën pajisjen e plotë mbrojtëse të shoferit dhe pacientëve. Transportin e tyre, të denoncuarit me rregull e kishin denoncuar në “192” në Qendrën për njoftim dhe komandim pranë SPB Kumanovë, ndërsa sipas vendimeve për izolim shtëpiak ku qëndron se “nëse personi gjatë mjekimit dhe izolimi në kushte shtëpiake ka nevojë për mjekim spitalor, paraprakisht duhet të lajmërohet në numrin e telefonit 192 me qëllim që t’i mundësohet lëshimi i shtëpisë”.

- Advertisement -

Pasi iu ishin marrë mostrat, sipas protokolleve mjekësore, të denoncuarit me automjetin e njëjtë ishin kthyer prapa në Kumanovë, ku menjëherë në repartin Infektiv në spitalin e Përgjithshëm iu ishin marrë mostra të gjakut për analizë, ishte kryer kontroll dhe incizim rëntgeni.

Rezultatet nga testimi i kryer në Shkup ishin negative, njëjtë si edhe rezultatet e testimit të kryer plotësues nga ana e ekipit nga spitali privat i cili kishte ardhur në shtëpitë e të denoncuarve.

Të denoncuarit, pa marrë parasysh rezultatin negativ të testimit, kishin qëndruar në izolim shtëpiak deri në përfundimin e afatit prej 14 ditë dhe deri në marrjen e dy rezultateve të njëpasnjëshme negative nga laboratori i autorizuar

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me virusin korona në Maqedoninë e...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Keit Kraç,...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti. Zaev e Hoti...

Kryeparlamentari Xhaferi pret në takim kryeministrin e Kosovës Hoti

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot realizoi takim me Kryetarin e Qeverisë së Republikës së Kosovës,...

Festa shënohet me protestë! Mickoski: Pranimi se Dellçevi është bullgar është asimilimi i kombit

Partia opozitare VMRO-DPMNE organizoi protestë të re me vetura. Protesta nisi nga salla “Boris Trajkovski” dhe përfundoi para Kuvendit, ku mbajti fjalim...

More Articles Like This