Array

Prishtinë: Manifestime për Ditën e Librit

Must Read

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut....

Takim i Bytyqit dhe Bekteshit me Poçivalshek: Sllovenia dhe Maqedonia e Veriut janë vende mike me bashkëpunim të fortë ekonomik

Gjatë vizitës zyrtare të delegacionit të udhëhequr nga presidenti slloven, Borut Pahor, zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, koordinim...
- Advertisement -

Dita botërore e librit do të shënohet edhe në Prishtinë, të enjten më 23 prill, përmes një sërë aktivitetesh që përfshijnë qytetarët dhe personalitetet e letërsisë dhe librit në Kosovë.

Organizata joqeveritare ETEA do të organizojë aktivitete të shumta në sheshin e kryeqytetit me qëllim të ngritjes së vetëdijes qytetare rreth leximit. Qytetarët do të kenë mundësi të sjellin një libër dhe të marrin një tjetër, të vendosin ndonjë thënie të preferuar në “Pemën e Diturisë” dhe të diskutojnë rreth librave dhe rëndësisë së leximit me autorët Jusuf Buxhovi, Daut Demaku, Albatros Rexhaj, Drenusha Zajmi Hoxha, Riza Greiçevci, Ali Alidemaj, etj.

- Advertisement -

Aktivitetet do të shoqërohen me muzikë nga këngëtarja Nita Latifi, ndërsa në fund të organizimit do të shpërndahen libra falas, si dhe do të ndahet titulli “BIBLOBIBULI” për lexuesit e vitit në bashkëpunim me bibliotekën “Hivzi Sylejmani”.

Në anën tjetër, duke filluar nga ora 12:00 në Qendrën Kulturore dhe Informative të BE-së, organizata Artpolis organizon panel diskutimi me temën “Leximi dhe botimi i librave – sa ia vlen në Kosovë?”, ku marrin pjesë poetja Ilire Zajmi, Edon Zeneli nga shtëpia botuese “Buzuku” dhe drejtor i Biblotekës “Hivzi Sylejmani” në Prishtinë, Munish Hyseni.

- Advertisement -

Projekti Culture for All do të organizojë Panairin e Librit me shtëpitë e ndryshme botuese të Kosovës, do të bëjë regjistrimin falas të lexuesve në Bibliotekën “Hivzi Sylejmani” në sheshin “Nëna Terezë”, si dhe do të organizojë një garë për interpretim të poezisë në teatrin Dodona.

- Advertisement -

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku ka ndodhur vrasja e pesëfishtë...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Marrëdhëniet e shkëlqyera politike midis...

Takim i Bytyqit dhe Bekteshit me Poçivalshek: Sllovenia dhe Maqedonia e Veriut janë vende mike me bashkëpunim të fortë ekonomik

Gjatë vizitës zyrtare të delegacionit të udhëhequr nga presidenti slloven, Borut Pahor, zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, koordinim me resorët ekonomikë dhe investimet...

Pakoja e katërt e masave, të dielën pasdite! Disa masa vlejnë deri në vitin 2021 paralajmëroi kryeministri

https://youtu.be/YhdxBxKdxAk Deri të dielën pasdite, Qeveria do ta prezantojë pakon e katërt të ndihmës ekonomike, paralajmëroi kryeministri...

Rrahën qytetarët, suspendohen policët! Kapen edhe druvjedhësit të cilët sulmuan policët

https://youtu.be/2pqlHclbyF8 Dy policë të cilët brutalisht me shqelma dhe shufër rrahën një qytetar nga Manastiri, do të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -