Presidenti slloven apelon për zgjidhje mes Shkupit dhe Sofjes, që të mos lejohet shtyrja e bisedimeve eurointegruese

Must Read

Zelanda e re do ta legalizojë eutanazinë, por jo edhe marihuanën

Qytetarët e Zelandës së Re në referendum janë prononcuar kundër legalizimit të marihuanës për qëllime rekreative, tregojnë...

Instituti për demokraci dhe Eurothink: Duhet ekip i vogël, me profesionalizëm të lartë dhe jopartiak për negociatat me BE-së

Instituti për Demokraci dhe Qendra Eurotink për Strategji Evropiane në kumtesë për mediat thonë se ka ardhur...

Prodhimi industrial në shtator me rënie prej 3,9 për qind, nga fillimi i këtij viti 12,1 për qind

Prodhimi industrial në shtator të këtij viti, në krahasim me shtatorin e vitit 2019 shënon rënie prej...

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, bën thirrje që në asnjë mënyrë të mos shtyhet konferenca e parë ndërqeveritare mes Maqedonisë së Veriut dhe Bashkimit Evropian, gjë që do të shënonte edhe nisjen zyrtare të bisedimeve eurointegruese.

Ky apel i Pahorit vjen në kohë kur paralajmërimet e Bullgarisë po vijnë me intensitet gjithë e më të lartë se nuk do të mund të fillojë konferenca e parë ndërqeveritare Shkup-Bruksel, nëse paraprakisht nuk qartësohen çështjet kontestuese mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, siç janë gjuha maqedonase dhe një pjesë e historisë, për të cilat Bullgaria ka dalë edhe me Memorandum drejtuar BE-së.

Pahor, si president i një prej 27 shteteve anëtarе të BE-së, tha se e kupton kompleksitetin e çështjes, por shtoi se nëse vlerësohet situata e përgjithshme, shtyrja e konferencës së parë ndërqeveritare mund të sjellë inerci që mund të rrezikojnë interesat jo vetëm të Maqedonisë së Veriut, por edhe të rajonit dhe Bashkimit Evropian.

Këto fjalë, Presidenti slloven Pahor i tha në konferencën e përbashkët për media me Presidentin e Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, i cili e priti homologun në Vilën “Vodno” me nderimet më të larta shtetërore.

Borut Pahor kërkoi që përmes kanaleve më të heshtura diplomatike, është shumë e rëndësishme të gjendet rrugë që konferenca ndërqeveritare të mbahet. Ai madje si mik i kërkoi si Presidentit të Maqedonisë, po ashtu edhe atij të Bullgarisë që të mos humbet shansi për nisje sa më të shpejtë të bisedimeve aderuese mes Maqedonisë së Veriut dhe Bashkimit Evropian. Pahor tha se Sllovenia do të ndihmojë aq sa mundet.

🔴 Прес-конференција на претседателите Стево Пендаровски и Борут Пахор

🔴 Прес-конференција на претседателите Стево Пендаровски и Борут Пахор

Gepostet von TV21 am Freitag, 25. September 2020
  • Tags
  • 4

Zelanda e re do ta legalizojë eutanazinë, por jo edhe marihuanën

Qytetarët e Zelandës së Re në referendum janë prononcuar kundër legalizimit të marihuanës për qëllime rekreative, tregojnë rezultatet fillestare.

Instituti për demokraci dhe Eurothink: Duhet ekip i vogël, me profesionalizëm të lartë dhe jopartiak për negociatat me BE-së

Instituti për Demokraci dhe Qendra Eurotink për Strategji Evropiane në kumtesë për mediat thonë se ka ardhur koha e duhur që zëvendëskryeministri...

Prodhimi industrial në shtator me rënie prej 3,9 për qind, nga fillimi i këtij viti 12,1 për qind

Prodhimi industrial në shtator të këtij viti, në krahasim me shtatorin e vitit 2019 shënon rënie prej 3,9 për qind, publikoi Entit...

Osmani-Linkeviçius: Maqedonia e Veriut t’i fillojë negociatat pa kurrfarë anulimi

E vlerësojmë pozitën parimore të Lituanisë për mbështetje të rrugës evropiane të Maqedonisë së Veriut, kurse në veçanti jemi falënderues që e...

Regjim i përkohshëm i komunikacionit në dy akse të rrugës Kërçovë-Ohër

Regjim i ndryshuar i përkohshëm i komunikacionit është vendosur prej sot në rrugën Kërçovë – Ohër për shkak të aktiviteteve ndërtimore në...

More Articles Like This