Pozitivë me Kovid-19 shtatë refugjatë dhe emigrantë në kampin e ri të përkohshëm në Lezbos

Must Read

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen...

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të...
- Advertisement -

Nga 300 testet e bëra për Kovid-19 të refugjatëve dhe emigrantëve në Lezbos, gjatë hyrjes së tyre në kampin e ri të përkohshëm në Kara Tepe, rezultatet rezultuan pozitive tek shtatë prej tyre, nga të cilët dy janë nga rastet tani më të konfirmuara para zjarrit në Moria, njofton korrespondenti i MIA-s nga Athina.

Qeveria greke siguroi teste të shpejta për Kovid-19, ndërsa një pjesë e tyre shfrytëzohen në Lezbos, gjegjësisht testohen të gjithë refugjatët dhe emigrantët gjatë hyrjes në kampin e tyre të përkohshëm.

- Advertisement -

Mes rasteve të para të konfirmuara janë edhe dy nga 35 të cilët u regjistruan para dy zjarreve në Moria, ndërsa më vonë, pas evakuimit të kampit “u humbën” në rrugët e ishullit së bashku me të tjerët mbi 12.000 refugjatë dhe emigrantë.

Prej dje filloi akomodimi i familjeve me fëmijë dhe të kategorive të rrezikuara, në kampin e ri të përkohshëm të vendosur në hapësirën e poligonit të qitjes, ndërsa të gjithë që kanë hyrë, së pari regjistrohen dhe më pas testohen për Kovid-19, ndërsa tendat janë ndarë sipas kombësisë.

- Advertisement -

Kampi i ri i përkohshëm, sipas mediumeve greke do të pranojë rreth 3.000 persona.

- Advertisement -

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat e saja në dialogun me...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen gradualisht nga data 8 tetor....

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksej Navalni dhe theksoi...

Arturo Vidal: Me Interin dua të fitoj shumë gjëra

Tashmë ish-mesfushori i Barcelonës Arturo Vidal ka folur për herë të parë si lojtar i Interit, duke e falënderuar klubin zi-kaltër për...

“Mbetemi në qëndrimin se prindërit duhet të kthehen në punë” – tha Shahpaska

"Me krijimin e kushteve për akomodimin e fëmijëve në institucionet parashkollore – kopshte dhe qendra ditore për zhvillim të hershëm të fëmijës,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -