Pompeo paralajmëron evropianët për rrezikun e varësisë nga Kina

Must Read

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator...
- Advertisement -

Sekretari shtetëror amerikan Majk Pompeo i paralajmëroi sot evropianët për rrezikun e “varësisë” nga Kina, e cila sipas tij, kërcënon demokracitë perëndimore.

“Partia komuniste kineze dëshiron t’ju detyrojë të zgjidhni midis SHBA-së dhe Kinës”, theksoi Pompeo në një video fjalim në Samitin e Demokracisë, të organizuar në Kopenhagë.

- Advertisement -

Ai theksoi se një zgjedhje e tillë nuk mund të ekzistojë pa mohimin e asaj se çfarë janë në të vërtetë ato vende, duke shtuar se “demokracitë që varen nga regjimet autoritare nuk e meritojnë emrin e tyre”.

“Shpresoj të dëgjoj më shumë deklarata publike nga Evropa për çështjen e sfidës kineze. Është e nevojshme të flasim qartë dhe mbi të gjitha, të veprojmë me vendosmëri, në mënyrë që të mos lihet vend për çdo konfuzion në zgjedhjen midis tiranisë dhe lirisë”, deklaroi Pompeo në një nga fjalimet e tij më të ashpra deri më tani në lidhje me Pekinin./MIA

- Advertisement -

LAJME 18:30

#21LiveNews

#21LiveNews 18:30 Lajmet në gjuhën shqipe | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës publikoi pamjet e fluturimit të...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës së sotme kanë protestuar para...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator më të mirë janë gjendja...

Nxënësit e Leshnicës bojkotojnë mësimin, prindërit ankohen për objektin e vjetër të shkollës

https://youtu.be/dZiC1PUySec 40 nxënës nga Leshnica e Zhelinës kanë bojkotuar mësimin edhe pse nga ministria i kanë lejuar...

Zekiri akuzon Ademin për neglizhencë, Ademi e quan provokator kujdestar ndaj BDI-së

https://youtu.be/WCkkVyQscwo “Ministria e Arsimit e mandatit të kaluar neglizhoi përgatitjet për fillim të vitit të ri shkollor,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -