Pompeo në Izrael, do të takohet me Kryeministrin Benjamin Netanjahu

Must Read

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi...
- Advertisement -

Sekretari amerikan i shtetit, Majk Pompeo mbërriti sot në Izrael, ndalesa e parë për vizitë në Lindjen e Afërt, për të kapur momentin në përpjekjet e administratës amerikane për normalizimin e marrëdhënieve izraelite-arabe.

Pompeo do të takohet në Jerusalem me kryeministrin izraelit Benjamin Netanjahu për të diskutuar marrëveshjen historike të publikuar, shpallur së fundmi për krijimin e marrëdhënieve diplomatike mes Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe (EBA) të ndërmjetësuar nga Uashingtoni.

- Advertisement -

Temë e diskutimeve do të jetë gjithashtu situata në Iran dhe Kinë.

Marrëveshja mes Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe është fitore historike kyçe për Trampin në përpjekjen e tij për tu rizgjedhur president, ndërsa pasqyron ndryshimet në Lindjen e Mesme, ku shqetësimet e përbashkëta për lëvizjet e armikut më të madh të Izraelit, Iranit, kanë tejkaluar mbështetjen tradicionale arabe për palestinezët.

- Advertisement -

SHBA-ja, Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe njoftuan marrëveshje për krijimin e marrëdhënieve diplomatike këtë muaj i cili gjithashtu i bën thirrje Izraelit të ngrijë planet e saj për të aneksuar pjesë të Bregut Perëndimor të okupuar, ku palestinezët planifikojnë të krijojnë shtetin e tyre të ardhshëm.

Pompeo gjithashtu do të takohet me partnerin qeveritar të Netanjahut, ministrin e Mbrojtjes, Beni Ganc dhe ministrin e Punëve të Jashtme, Gabi Ashkenazi.

- Advertisement -

Pas Izraelit, Pompeo do të vizitojë Sudanin, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreinin dhe ndoshta janë të mundura edhe vendet e tjera ërtnë Gjirin, kumtoi Departamenti i Shtetit. 

- Advertisement -

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do t’i udhëheqë Lëvizja Besa do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi kreu i Lëvizjes Besa, Bilall...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi se deputetët opozitarë do t’i...

Kuvendi votoi ndryshimet Ligjore për arsimin fillor dhe të mesëm

Me 61 vota  "pro", asnjë "kundër" dhe 28 "abstenime", Kuvendi miratoi Ligjin për ndryshimet në Ligjin për arsimin fillor dhe me 61...

Parandalohet një incident i ri në Spitalin e Strumicës, pasi që një foshnje 9 muajsh ndërroi jetë

Pasditen e sotme rreth orës 16 në repartin për fëmijë pranë Spitalit të Strumicës ka ndërruar jetë një foshnje nëntë muajsh nga...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -