Pompeo: Kina urgjentisht t’i lirojë dy kanadezët e arrestuar, të akuzuar për spiunim

Must Read

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu...
- Advertisement -

Sekretari amerikan i Shtetit, Majk Pompeo sot i bëri thirrje Pekinit që t’i lirojë dy kanadezët e akuzuar për spiunim në vend dhe tha se SHBA-ja është “jashtëzakonisht e shqetësuar” për vendimin e Kinës për të ndjekur penalisht Majkëll Kovrig dhe Majkëll Spavor.

Një komunikatë e Departamentin e Shtetit thuhet se akuzat për spiunazh kundër Kovrig dhe Spavor, sekretari i Shtetit i vlerëson si “të motivuara politikisht dhe plotësisht të pabazuara”.

- Advertisement -

“SHBA-ja qëndron prapa Kanadasë në thirrjen e saj për Pekinin për lirimin e menjëhershëm të të dy burrave dhe e hedh poshtë përdorimin e këtyre arrestimeve të pajustifikuara për të kryer presion mbi Kanadanë”, tha Pompeo.

Ish-diplomati Majkëll Kovrig dhe biznesmeni Majkëll Spavor u akuzuan javën e kaluar për spiunazh dhe zbulimin e sekreteve shtetërore, ndërsa arrestimi i tyre në Perëndim shihet si presion ndaj Otavës për të liruar drejtoreshën e Huaveit, Meng Vang.

- Advertisement -

Meng u arrestua në Vankuver më 1 dhjetor të vitit 2018, me kërkesë të autoriteteve amerikane, nën akuzën e shkeljes së sanksioneve kundër Iranit./MIA

- Advertisement -

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në minutën e 5 të ndeshjes...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden në një anije humanitare gjermane,...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu Fati, ku e ka shpërblyer...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel ekspertësh, më 28 shtator.

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan Kop, ambasador i Mbretërisë së...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -