Array

“Po rrezikohen 40 mijë vende të punës”

Must Read

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë...
- Advertisement -

Shoqata e Qumështoreve të Kosovës i është drejtuar sot Kryeministrit Mustafa, më një letër të hapur ku thuhet se po rrezikohen 40 mijë vende të punës në industrinë e përpunimit të qumështit.

Kjo industri ka 40 mijë punëtorë të cilëve po u rrezikohen vendet e punës, për shkak të se tregun po e sulmojnë shtete të ndryshme me produkte të cilësisë së dyshimtë, njofton kjo Shoqatë.

- Advertisement -

“A e dini se mbi 70 për qind të “djathrave” dhe një pjesë e “qumështit” që importohen dhe shiten në Kosovë kanë deklarim të rrejshëm ose nuk prodhohen nga qumështi?” thuhet në letrën drejtuar Kryeministrit.

Ky shqetësim sipas  tyre është pasojë e mos zbatimit të vendimit të Agjensionit të Ushqimit dhe Veterinës (AUV) institucioni ky për sigurinë e ushqimit,  për ndalimin e një numri të madh të produkteve.

- Advertisement -

Sipas kësaj Shoqate, industria e prodhimit të qumështit po diskriminohet nga politika kosovare “Ne duhet të paguajmë – për dallim nga prodhuesit e vendeve nga të cilat importohen produktet e qumështit – doganë dhe TVSH në repromaterial si dhe një “supër akcizë” në lëndët djegëse” thuhet në letër.

Shoqatën e Qumështoreve të Kosovës, rekomandon të shfrytëzonet Tarifa e Integruar a Kosovës (TARIK) për të mbrojtur produktet vendore, të zbatohet ligji anti-damping pa asnjë hezitim, kuotizohen importet për qumësht dhe produkte të qumështit, të rregullohet importi i produkteve me prejardhje bimore, të mirrën masat kundër balansuese ndaj produkteve të subvencionuara, si dhe të lirohen repromaterialet dhe lëndën djegëse nga taksat e importit.

- Advertisement -

Si dhe në fund kjo shoqatë fton Kryeministrin Mustafa  për të biseduar që të gjenden zgjidhjet për  këtë sektor. “Ju mund të ruani 40 mijë vende pune dhe të krijoni edhe 20 mijë të tjera!” thuhet në letrën e hapur. /21MEDIA

- Advertisement -

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC Shkupit, pas largimit të trajnerit...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një retorikë të nxehtë, Muhamed Zekiri...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë kafe në Prishtinë dhe ndodhi...

Rita Ora luan në “Twist”, u publikua traileri i filmit

Sukseset e artistes kosovare me famë ndërkombëtare, Rita Ora nuk po kanë të ndalur. Përveç sukseseve në muzikë dhe bashkëpunimit me brende...

Provokim i radhës i Muhamed Zekirit ndaj BDI-së? Arbër Ademi fajtor për gjendjen në arsim

Nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zekiri sonte në emisionin ClickPlus në TV21 kritikoi ashpër ish-ministrin e Arsimit dhe Shkencës Arbër Ademi nga radhët...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -