Array

Plevneliev: Ballkanasit duhet të fillojnë pajtimin

Must Read

Kryemadhi: Përballja me Kovid-19 në shkollat shqiptare kërkon masa konkrete, e jo propagandë të Qeverisë

Liderja e partisë së tretë më të madhe opozitare në Shqipëri, Lëvizja Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi,...

Çmimet e derivateve të naftës mbesin të pandryshuara

mimet e derivateve të naftës mbeten të njëjta gjatë shtatë ditëve të ardhshme. Do të rritet vetëm...

Dita e parë e testimit të platformës kombëtare për mësim online, bie sistemi

Nxënësit e shkollave fillore i morën fjalëkalimet për adaptimin me platformën e re kombëtare për mësimin në...
- Advertisement -

Presidenti i Republikës së Bullgarisë Rosen Plevneliev është deklaruar lidhur me sulmin në patrullën policore në fshatin Gushincë të Kumanovës duke thënë se çka do që ka ndodhur në këtë incident, shteti i tij do të qëndrojnë në anën e duhur dhe të drejtë.

“Duhet bërë dallimin në mes të patriotizmit dhe nacionalizmit. Sepse presidenti i madh evropian De Gol ka thënë se patriot janë ata të cilën e dua vendin, ndërsa nacionalistët janë ata që i urrejnë dallimet. Mendoj që ajo që ne prezantuam sot, unë dhe Presidentja ishte ajo edhe që pamë në këtë ekspozitë të jashtëzakonshme, e që ka të bëj me natyrën e patriotizmit. Njerëz që duan vendin e tyre, njerëz që kanë vlera dhe që prezantojnë vlera. Dhe të jemi kundër njërit tjetrit nuk mendoj që paraqet vlerë në të cilën ne besojmë. Mesazhi është që ballkanasit të fillojnë pajtimin, dhe të jenë si një shembull për botën, për shumësinë e feve dhe etnive…Çka do që ka ndodh në këtë incident , ju premtoj që Bullgari do të jetë gjithmonë në anën e e duhur, në anën e vlerave dhe të drejtave të njeriut. Ju bëni dallimin në mes të patriotizmit dhe nacionalizmit”, tha Plevneliev.

- Advertisement -

Ndërsa, presidentja e vendit Atifete Jahjaga, ka thënë se popujt e Ballkanit Perëndimor duhet të shikojnë përpara dhe se tani janë shekull i integrimeve evropiane.

“Secili shtet është i krijuar në kuadër të kornizave të veta kushtetuese dhe ligjore duke funksionuar mirë e një dhe neve duhet gjithnjë e më shumë të insistojmë në promovimin e mëtutjeshëm të paqes dhe stabilitetit për qytetarët tanë. Ne jemi duke jetuar në një shekull krejtësisht tjetër siç është shekulli i integrimeve… Neve duhet sa më shumë që është e mundur t’i shmangemi agjendave nacionaliste sepse ne kemi parë me dekada me radhë me shekuj me radhë se këto kanë shkaktuar shumë dhembje dhe shumë pasoja si për qytetarët tanë si kudo që qofshin”, deklaroi presidentja Jahjaga.

- Advertisement -

Këto deklarata dy krerët e shteteve respektive i bënë në ekspozita e Lala Meredith Vula me titullin “Kujtesë gjaku”, që ishte e ekspozuar në Galerinë e Arteve të Kosovës.

Kjo ekspozitë I la mbresa të mëdha presidentit bullgar për sqarimin e së cilës u përkujdes drejtori i këtij institucioni Erzen Shkololli, i cili u njoftua për nga afër me njërën prej etapave të historisë së Kosovës, e që ka të bëjë me pajtimin e gjaqeve, të cilat në ballë të saj e kishin Anton Cetten.

- Advertisement -

Kryemadhi: Përballja me Kovid-19 në shkollat shqiptare kërkon masa konkrete, e jo propagandë të Qeverisë

Liderja e partisë së tretë më të madhe opozitare në Shqipëri, Lëvizja Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, e cila me profesion është...

Çmimet e derivateve të naftës mbesin të pandryshuara

mimet e derivateve të naftës mbeten të njëjta gjatë shtatë ditëve të ardhshme. Do të rritet vetëm çmimi i mazutit, vendosi sot...

Dita e parë e testimit të platformës kombëtare për mësim online, bie sistemi

Nxënësit e shkollave fillore i morën fjalëkalimet për adaptimin me platformën e re kombëtare për mësimin në distancë. Nga mëngjesi i sotëm...

Merkeli: Gjendja epidemiologjike në Gjermani është shqetësuese

Kancelarja gjermane Angela Merkel është e shqetësuar për situatën aktuale epidemiologjike në atë vend dhe paralajmëroi se në Gjermani trendi do të...

Një edukatore dhe 13 fëmijë nga një kopsht i Manastirit në izolim për shkak të një rasti pozitiv

Një kujdestare dhe 13 fëmijë të moshës parashkollorë janë futur në izolim, pasi u konfirmua se edukatorja e grupit është pozitive me...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -