Përfundoi pelegrinazhi më i vogël i haxhit në historinë moderne

Must Read

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka...
- Advertisement -

Pelegrinët myslimanë vizituan vendin më të shenjtë të Islamit përgjatë shtigjeve të distancuara të dielën në ritualin e fundit të haxhit më të vogël në historinë moderne, ndërsa autoritetet saudite kërkuan të parandalojnë përhapjen e koronavirusit.

Vetëm deri në 10,000 myslimanë morën pjesë në haxh, në krahasim me vitet tjera ku ishin 2.5 milionë pelegrinë, transmeton tv21.tv.

- Advertisement -

Pelegrinët me maskë hodhën guralecë në Mina, afër qytetit të shenjtë të Mekës, në ditën e fundit të haxhit, raportojnë media shtetërore.

Në vend që të mblidhnin vetë guralecat si vitet e kaluara, iu dhanë atyre bagazhe dhe sterilizime nga autoritetet e haxhit, për tu mbrojtur nga koronavirusi.

- Advertisement -

Pelegrinët u kthyen në Xhaminë e Madhe në Mekë më vonë të dielën për të kryer një ‘tavaf’ përfundimtar.

Mbajtja e ritualit nën hijen e pandemisë kërkonte ‘përpjekje të dyfishta’ nga autoritetet saudite.

- Advertisement -

Autoritetet shëndetësore thanë që asnjë rast me koronavirus nuk u raportua në vendet e shenjta gjatë haxhit.

Sipas autoriteteve pelegrinët do të shkojnë në karantinë të detyrueshme pas haxhit./21Media

- Advertisement -

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të Sarajit. Qytetarët...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në kuadër të projektit “Shkupi 2014”,...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka shumë qejf kafshët dhe shpezët.E...

Banorët e Butelit kërkojnë poliklinikë, Smilevski: Startojmë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/3kiWlhb0ofY Me sirenat dhe bori të veturave në targat e të cilave shkruante poliklinikë, banorët e Butelit...

Katër denarë për një kilogram rrush, vreshtarët të revoltuar, ministri Hoxha qetëson

https://youtu.be/kvM_tDdh0oU Cilësia e dobët e rrushit këtë vit shkaktoi probleme, por edhe përkundër kësaj shteti do të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -