Për herë të parë pas 15 viteve Mesi dhe Ronaldo nuk do të jenë në gjysmëfinalen e Ligës së Kampionëve

Must Read

Bjellorusi, arrestohen mbi 360 protestues

 Më shumë se 360 ​​persona u arrestuan në Bjellorusi gjatë protestave për inaugurimin e presidentit Aleksander Lukashenko,...

Hekurudha nga Kërçova deri në Shqipëri, Qeveria dha dritë jeshile, por duhen €426 milion euro për fazën e parë

https://youtu.be/F5815GZK6t0 426 milion euro do të nevojiten për fazën e parë për...

“Nga Bullgaria presim ndihmë, e jo pengesa”, deklarata e Karakaçanovit sërish nxit reagime në Maqedoni

https://youtu.be/w4Exd4V2_xM Nga aleatët tanë, duke e përfshirë edhe Bullgarinë, presim të na...
- Advertisement -

Pas debutimit të Barcelonës kundër Bajernit  në finalen e katërt të Ligës së kampionëve,  për herë të parë pas 15 viteve, as Lionel Mesi as Kristijano Ronaldo nuk do të jenë në gjysmëfinalen e ndeshjes elite evropiane.

Fillimi i fundit të erës së futbollit  të Ronaldos dhe Mesit ndodhi  praktikisht  gjatë natës.

- Advertisement -

Një javë prejse Kristijano Ronaldo ishte eliminuar nga Lion në finalen e tetë nga Liga e kampionëve me Juventusin, Lionel Mesi pasurohet  nga ndeshja elite  me mposhtje të dhimbshme nga Bajerni,  dhe ashtu për herë të parë nga viti 2005  nuk do të ketë asnjë nga të dy në gjysmëfinale të ndeshjes  më prestigjioze evropiane.

Në vitin 2005, kurora kontinentale shkoi te  Liverpuli,  i cili e fitoi Milanin në finalen e lavdishme të penalltisë, ndërsa vendin mes katër klubeve më të mira  atëherë e siguruan PSZH dhe Çellzi.

- Advertisement -

Ndryshimi i pavërejtur i gjeneratave vjen  pothuajse pa vërejtur  në skenën e madhe të futbollit dhe u solli ndjenjë të pazakontë  adhuruesve të punës më të rëndësishme të përbashkët në botë. Duelin që e shënoi para një dekade e gjysmë futbolli më herët nga se pritej ishte eliminuar nga lufta për trofe në Ligën e kampionëve, ndërsa mënyra  në të cilën kapiteni i Barcës i dha fund këtij sezoni ishte gjithsesi më i dhimbshëm.

Mesi dhe bashkëlojtarët e tij e duruan me siguri mposhtjen  më të dhimbshme në karrierat e tyre, ndërsa “shuplaka” e bavarezëve ishte edhe paralajmërim se katalonasit  përballen me shkurtim të pavërejtur dhe ndryshim të gjeneratave.

- Advertisement -

Porosi e ngjashme ishte dërguar edhe nga  dueli mes Lionit dhe Juventusit, në të cilin Ronaldo dha gjithçka nga vetja për t’i mbajtur bashkëlojtarët  në supet e tyre me dy gola, por takimi në Torino  në vend se të citojë për  mendim të ndeshjes  me Mançester Sitin, u porositi udhëheqësve të Juventusit se duhet të hetojnë për lider të ri.

Edhe pse Ronaldo megjithatë siguron lojë në nivel të lartë, fakt është se  në moshën 35 vjeçare, ai tashmë nuk është në mundësi  të garojë me ekipet  në nivel më të lartë.

Sado që të jetë e dhimbshme, ndryshimi i gjeneratave solli disa yje të rinj të futbollit,  dhe mungesa e argjentinasit  dhe portugezit do të lë hapësirë  për Mbapen, Nejmarin, Gnabrin, Sterlingun, Zhesus dhe lojtarë tjerë të cilët arritën  ose synojnë drejt sukseseve.

- Advertisement -

Bjellorusi, arrestohen mbi 360 protestues

 Më shumë se 360 ​​persona u arrestuan në Bjellorusi gjatë protestave për inaugurimin e presidentit Aleksander Lukashenko, të cilat u zhvilluan pa...

Hekurudha nga Kërçova deri në Shqipëri, Qeveria dha dritë jeshile, por duhen €426 milion euro për fazën e parë

https://youtu.be/F5815GZK6t0 426 milion euro do të nevojiten për fazën e parë për ndërtimin e hekurudhës nga Kërçova...

“Nga Bullgaria presim ndihmë, e jo pengesa”, deklarata e Karakaçanovit sërish nxit reagime në Maqedoni

https://youtu.be/w4Exd4V2_xM Nga aleatët tanë, duke e përfshirë edhe Bullgarinë, presim të na ndihmojnë në rrugën tonë drejt...

Zbulohet mini laborator dhe bimë kanabisi në Vizbeg, arrestohen tre persona!

“Më 24.09.2020 rreth orës 15:00, pasi më parë kishim marrë informata operacionale të Njësisë për Trafik të Paligjshëm të Drogës-SPB - Shkup,...

Kush kujt ia vodhi idenë? Edhe ASH-AAA premtonte barazi etnike në sektorin privat

https://youtu.be/qCvk5RwABnY Deputeti i koalicionit “Tash është koha”, Skender Rexhepi, akuzoi mbrëmë se Qeveria, më konkretisht BDI-ja si...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -