Pasdite sërish protestë në Tiranë, Rama përpiqet të bind të huajt se ka të drejtë

Must Read

Dy punëtorë të Inspektoratit të Arsimit pozitiv me Kovid-19

Dy punëtorë të Inspektoratit Shtetëror të Arsimit kanë rezultuar pozitiv me Kovid-19, mëson TV21 nga burime të...

Mickoski pranon se ishte brenda në lokal: S’isha i njoftuar mirë me protokollin

Është qartësuar dilema se cili lider i partisë politike ka qenë në lokalin në të cilin për...

Tramp: Kisha nderin që pushova nga detyra Matisin

Presidenti amerikan Donald Tramp, sot deklaroi se ai ishte i nderuar që...

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, e mbështetur nga opozita shqiptare, do të zhvillojë protestën e saj të dytë pasdite në orën 17:30 pas rrënimit të teatrit.

Pas një ditë “pauze” për nder të besimtarëve myslimanë, të cilët mbrëmë shënuan Natën e Kadrit, protestuesit përsëri do të mblidhen para ndërtesës së Ministrisë së Punëve të Brendshme.

Për shkak të tubimit masiv, që në kushte të pandemisë është i ndaluar, padi penale dje morën edhe tre liderët opozitarë, Lulzim Basha nga PD-ja, Monika Kryemadhi nga LSI-ja si dhe Fatmir Mediu nga Partia Republikane.

Ndërkohë, siç transmetojnë mediat, kryeministri Edi Rama po mundohet të bind të huajt se rrënimi i teatrit është  ligjor dhe se akuzat për dhunë të përdorur nga policia në protestën e djeshme është gënjeshtër.

Ai shkroi në Tuiter se kishte fakte që “shfuqizojnë pretendimin e prodhuesve të shpifjeve”.

“Në takimin me ambasadorin amerikan Juri Kim, pëlqim të plotë që të shikohet përpara me plotësimin e rekomandimeve të OSBE/ODIHR dhe përfundimin e reformave zgjedhore”, shkroi Rama.

Takim me ambasadorët e shteteve anëtare të BE-së, në të cilin mori pjesë edhe ambasadori i BE-së, Luigji Soreca, ka realizuar edhe opozita e bashkuar.

“Shqipëria po bën hapa prapa, kriza thellohet nga aktivitetet në javët e fundit. Ata e largojnë Shqipërinë nga Evropa. Opozita mbetet e angazhuar për avancimin e integrimit evropian dhe plotësimin e kushteve”, deklaroi pas takimit, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Ai shtoi se kanë kërkuar ndihmë nga vendet anëtare të BE-së, në mënyrë që Shqipëria të plotësojë kushtet për integrim dhe të hapë negociata.

- Advertisement -

Latest News

Mickoski pranon se ishte brenda në lokal: S’isha i njoftuar mirë me protokollin

Është qartësuar dilema se cili lider i partisë politike ka qenë në lokalin në të cilin për më shumë se dy orë...

Tramp: Kisha nderin që pushova nga detyra Matisin

Presidenti amerikan Donald Tramp, sot deklaroi se ai ishte i nderuar që në vitin 2018 e pushoi...

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me diell dhe më i ngrohtë me vranësira të vogla deri në mesatare. Do të fryjë erë...

Inspektorët pengohen të inspektojnë në një lokal, brenda ka qëndruar një lider partie

Inspektorati  shtetëror  i tregut gjatë kësaj mbrëmje është penguar të futet në një kafene për të inspektuar, ndërsa më pas është...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -