Pasdite sërish protestë në Tiranë, Rama përpiqet të bind të huajt se ka të drejtë

Must Read

Shahpaska: Gjendja në kopshte ende nën kontroll

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska thotë se gjendja në kopshte ende është nën kontroll...

MPB: Janë arrestuar dhe dërguar në burg tre persona të kërkuar me fletarrest

Policia gjatë ditës së djeshme arrestoi  dhe dërgoi në burg tre persona të kërkuar me fletarrest, informojnë...

Llukashenko e emëron Kurbakovin ministër të ri të Punëve të Brendshme

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandar Llukashenko sot e ndërroi ministrin e Punëve të Brendshme, Juri Karajev dhe së...

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, e mbështetur nga opozita shqiptare, do të zhvillojë protestën e saj të dytë pasdite në orën 17:30 pas rrënimit të teatrit.

Pas një ditë “pauze” për nder të besimtarëve myslimanë, të cilët mbrëmë shënuan Natën e Kadrit, protestuesit përsëri do të mblidhen para ndërtesës së Ministrisë së Punëve të Brendshme.

Për shkak të tubimit masiv, që në kushte të pandemisë është i ndaluar, padi penale dje morën edhe tre liderët opozitarë, Lulzim Basha nga PD-ja, Monika Kryemadhi nga LSI-ja si dhe Fatmir Mediu nga Partia Republikane.

Ndërkohë, siç transmetojnë mediat, kryeministri Edi Rama po mundohet të bind të huajt se rrënimi i teatrit është  ligjor dhe se akuzat për dhunë të përdorur nga policia në protestën e djeshme është gënjeshtër.

Ai shkroi në Tuiter se kishte fakte që “shfuqizojnë pretendimin e prodhuesve të shpifjeve”.

“Në takimin me ambasadorin amerikan Juri Kim, pëlqim të plotë që të shikohet përpara me plotësimin e rekomandimeve të OSBE/ODIHR dhe përfundimin e reformave zgjedhore”, shkroi Rama.

Takim me ambasadorët e shteteve anëtare të BE-së, në të cilin mori pjesë edhe ambasadori i BE-së, Luigji Soreca, ka realizuar edhe opozita e bashkuar.

“Shqipëria po bën hapa prapa, kriza thellohet nga aktivitetet në javët e fundit. Ata e largojnë Shqipërinë nga Evropa. Opozita mbetet e angazhuar për avancimin e integrimit evropian dhe plotësimin e kushteve”, deklaroi pas takimit, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Ai shtoi se kanë kërkuar ndihmë nga vendet anëtare të BE-së, në mënyrë që Shqipëria të plotësojë kushtet për integrim dhe të hapë negociata.

Shahpaska: Gjendja në kopshte ende nën kontroll

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska thotë se gjendja në kopshte ende është nën kontroll dhe se në to respektohen...

MPB: Janë arrestuar dhe dërguar në burg tre persona të kërkuar me fletarrest

Policia gjatë ditës së djeshme arrestoi  dhe dërgoi në burg tre persona të kërkuar me fletarrest, informojnë nga Ministria e Punëve të...

Llukashenko e emëron Kurbakovin ministër të ri të Punëve të Brendshme

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandar Llukashenko sot e ndërroi ministrin e Punëve të Brendshme, Juri Karajev dhe së bashku me ty përfaqësues të...

Druajtje në Greqi për shkak rritjes të numrit të infektuarve me Covid-19, Janina dhe Seres në mini karantinë

Për shkak të pasqyrës së keqe epidemiologjike, qytetet greke Janina dhe Seres janë në fazën e kuqe (rrezik i shtuar) dmth në...

PTHP: Aktakuzë kundër një 38-vjeçari nga Shkupi për dy grabitje në barnatore

Prokuroria Themelore Publike në Shkup ka ngritur aktakuzë kundër një 38-vjeçari nga Shkupi për dy grabitje me thikë në barnatore më 10...

More Articles Like This