Partitë e harruan virusin gjatë fushatës, a do të rriten rastet me Kovid-19?

Must Read

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë...
- Advertisement -

Tubimet publike të partive politike mbaruan, por efektet e saja do të dihen nga java e ardhshme. Kjo për shkak se, edhe pse patëm një protokoll për realizimin e tyre, i njëjti kah fundi i fushatës dhe ditën e zgjedhjeve nuk u respektua. Të gjithë pamë se si në vende të njëjta grumbulloheshin numër i madh i qytetarëve, pa maska dhe pa distancë.

Por a i ka mbikëqyr tubimet ndonjë institucion dhe meqë shihen shkelje, a do të kemi edhe rritje të rasteve me Kovid-19? Nga Ministria e Shëndetësisë me përgjigje:

- Advertisement -

“Institucioni i cili është përgjegjës për kontrollim të tubimeve publike në të hapur është Ministria e Punëve të Brendshme. Gjeneralisht mosrespektimi i masave e rrit rrezikun për mundësi të transmetimit të virusit Kovid-19. Për këtë në kontinuitet janë apelet e autoriteteve shëndetësore që të respektohen masat. Vetëm duke mbajtur maska, duke qëndruar në distancë fizike dhe duke i larë duart shpesh, mund të ndalohet shpërndarja e virusit”, njoftuan nga Ministria e Shëndetësisë për TV21.

Se kur mund të presim efektet e zgjedhjeve dhe a pritet rritje e numrit të të infektuarve, nga Instituti i shëndetit publik me përgjigje:

- Advertisement -

“Nuk mund ta parashikojmë tash për tash. Efektet priten nga java e ardhshme”, i thanë TV21 nga Instituti i Shëndetit Publik.

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka disa ditë që nuk del në konferencë për media, por ai para se të fillojë fushata kishte kumtuar kushtet në të cilat mund të realizohen tubimet partiake.

- Advertisement -

“Të shmanget koncentrimi i një numri të madh të njerëzve në mjedis të vogël. Fushata derë më derë duhet të realizohet gjithashtu sipas këtyre protokolleve. Detyrimisht të mbahet pajisje mbrojtëse, të mbahet distanca dhe të mos shkohet në shtëpi”, pati kujtuar Filipçe.

Përndryshe, në vendin tonë ende regjistrohen shifra treshifrore të të infektuarve nga Covid-19, ndërkaq procesi zgjedhor u realizua nën protokoll të veçantë kundër Covid-19. Megjithatë, edhe pse u rekomandua që të mos organizohen tubime të mëdha, të njëjtat i pamë të pranishme. Kohë më parë zgjedhje u mbajtën edhe në Serbi, dhe të dhënat atje treguan se pas zgjedhjeve u rritën rastet dhe vendi iu rikthye izolimit gjë e cila shkaktoi revoltë te qytetarët.

- Advertisement -

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC Shkupit, pas largimit të trajnerit...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një retorikë të nxehtë, Muhamed Zekiri...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë kafe në Prishtinë dhe ndodhi...

Rita Ora luan në “Twist”, u publikua traileri i filmit

Sukseset e artistes kosovare me famë ndërkombëtare, Rita Ora nuk po kanë të ndalur. Përveç sukseseve në muzikë dhe bashkëpunimit me brende...

Provokim i radhës i Muhamed Zekirit ndaj BDI-së? Arbër Ademi fajtor për gjendjen në arsim

Nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zekiri sonte në emisionin ClickPlus në TV21 kritikoi ashpër ish-ministrin e Arsimit dhe Shkencës Arbër Ademi nga radhët...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -