Palmer: SHBA-ja dhe BE-ja janë duke punuar në atë që Ballkani Perëndimor të bëhet pjesë e BE-së

Must Read

Memorandumi nuk do të ndikojë në negociatat?Holshtajn: Bullgaria t’i zgjidhë çështjet në mënyrë bilaterale

https://youtu.be/bpuDiX-k1bM Presioni i Bullgarisë përmes memorandumit deri te vendet anëtare të BE-së...

Ministri me premtime të njëjta, “Programi për ambient jetësor i mirë vetëm në letër”

https://youtu.be/2m6zRZ0jE5w Për ndotjen, shpëtimin e ambientit jetësor dhe ekologjinë e cila çdo...
- Advertisement -

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian po bashkëpunojnë ngushtë dhe po punojnë për hyrjen e rajonit në BE, por edhe për integrimin e ndërsjellë të vendeve të Ballkanit Perëndimor përmes nismës së ashtuquajtur “Mini Shengen”.

Këtë sot në samitin e gjashtëshes së Ballkanit Perëndimor të organizuar nga Këshilli i Atlantikut e deklaroi Methju Palmer, Përfaqësuesi Special i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor.

- Advertisement -

“Ne i shohim vendet e rajonit si anëtare të unionit, të cilat po bëjnë reformat e nevojshme për të arritur atë qëllim,” tha Palmer.

Ai shtoi se SHBA dhe Bashkimi Evropian janë duke punuar ngushtë së bashku në këtë drejtim, duke përmendur disa shembuj.

- Advertisement -

“Ne po punojmë për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë për të realizuar reformat e nevojshme për të bindur Këshillin Evropian që të hapë negociatat për anëtarësimin e të dy vendeve në BE”, tha Palmer.

Ai e përmendi edhe marrëveshjen e arritur më 5 qershor në Shqipëri mbi reformën zgjedhore në vend, si rezultat i partneritetit SHBA-BE por edhe marrëveshjen në Mostar, BiH, për zgjedhjet e para komunale  në këtë qytet pas shumë vitesh.

- Advertisement -

BE dhe SHBA janë duke punuar për dialogun midis Kosovës dhe Serbisë për të normalizuar marrëdhëniet midis dy vendeve me angazhimin e Mirosllav Lajçak, Përfaqësuesit Special të BE-së në dialogun Prishtinë-Beograd

“Vendet kanë një të ardhme transatlantike … dhe Uashingtoni po përpiqet që ata të punojnë më ngushtë së bashku me ide për të kapërcyer sfidat aktuale ekonomike dhe sociale, si dhe sfidat me Kovid-19”, tha Palmer.

Ai theksoi projektin “Korridoret e gjelbra”, për qarkullimin e lirë të mallrave midis vendeve të Ballkanit Perëndimor, i cili në të ardhmen mund të shtrihet në rrjedhën e mallrave me fqinjët si Kroacia, Hungaria apo Greqia.

I pyetur se si Shtetet e Bashkuara shikojnë investimet e shpeshta ruse dhe kineze në rajon, Palmer tha se Uashingtoni nuk është kundër investimeve “nëse ato nuk bazohen në praktika korruptive dhe nuk i shkelin ligjet”.

“Por gjëja më e rëndësishme është të respektohen ligjet … dhe se ekziston një klimë ligjore, siguri dhe institucione funksionale për të bindur investitorët e mundshëm të vijnë në rajon,” tha Palmer. 

- Advertisement -

Memorandumi nuk do të ndikojë në negociatat?Holshtajn: Bullgaria t’i zgjidhë çështjet në mënyrë bilaterale

https://youtu.be/bpuDiX-k1bM Presioni i Bullgarisë përmes memorandumit deri te vendet anëtare të BE-së të ndikojë që interpretimet bullgare...

Ministri me premtime të njëjta, “Programi për ambient jetësor i mirë vetëm në letër”

https://youtu.be/2m6zRZ0jE5w Për ndotjen, shpëtimin e ambientit jetësor dhe ekologjinë e cila çdo ditë e më shumë është...

Konfirmohen dënimet me burg për “Tankun”, Jankullovska do të shkojë në burg, Gruevski mbetet në Budapest

https://youtu.be/1gIbSTVFia4 Refuzohen ankesat e tre të dënuarve për blerjen e Mercedesit luksoz prej 600 mijë eurove –...

“Stop Rusino” kërkon mbylljen e deponisë, Nuredini: Edhe për disa vite Rusino e hapur!

https://youtu.be/RCGqvEZnlp8 Deponia Rusino vazhdon të jetë e bllokuar  nga aktivistet e lëvizjes “Stop Rusino” Kërkojnë që kjo...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -