Array

Pa të huajt, gjermanët do të zhdukeshin më shpejtë si komb

Must Read

Besimi: Realizim më i mirë i investimeve kapitale me konceptin SMART financa

Përmes zbatimit të konceptit të ri SMART financa, do të punohet në përmirësimin e realizimit të shpenzimeve...

Në një minierë kineze për shkak të helmimit me monoksid karboni vdesin 16 minatorë

Gjashtëmbëdhjetë persona e humbën jetën si rezultat i helmimit me monoksid karboni në një minierë për thëngjill...

Protesta të reja në Bjellorusi, Tihanovskaja do të inaugurohet në mënyrë simbolike si presidente

 Protesta të reja priten sot përgjatë Bjellorusisë, ku aktivistët iu bëjnë thirrje banorëve që të dalin në...
- Advertisement -

Falë të huajve, numri i banorëve të Gjermanisë nuk do të zvogëlohet me shpejtësi, siç besohej më herët, kështu që në vitin 2060, vendi, i cili ka sot 81 milionë banorë, do të jetojnë prej 67 deri në 73 milionë banorë.
Këto të dhëna u publikuan nga Enti për Statistika i Gjermanisë, i cili theksoi se kuota e lartë e të huajve, të cilët po hyjnë në Gjermani, ka ndalur procesin e zvogëlimit të popullatës, duke përkujtuar se në vitin 2009 është vlerësuar se në vitin 2060 në Gjermani do të jetojnë prej 65 deri në 70 milionë banorë.
Në Gjermani në të ardhmen do të ketë më shumë persona të moshuar, kështu që në vitin 2060 prej 22 deri në 23 milionë banorë të vendit do të jenë mbi moshën 65 vjeçare, e që nënkupton se çdo i treti banor i Gjermanisë do të jetë në këtë grupmoshë.
Statistika thotë se në radhë të parë do të ulët numri i gjermanëve të aftë për punë. Numri i personave prej moshës 20 deri në 64 vjeç nga 49 milionë, sa ka qenë në vitin 2013, në vitin 2060, varësisht prej numrit të të huajve që hyjnë në Gjermani, do të bie në 34 deri në 38 milionë.
Sipas statistikave, gjatë pesë deri ne shtatë vitet e ardhshme numri i banorëve të Gjermanisë do të rritet, e më pas do të pësoi rënie të madhe dhe të shpejtë./21 Media/

- Advertisement -

Besimi: Realizim më i mirë i investimeve kapitale me konceptin SMART financa

Përmes zbatimit të konceptit të ri SMART financa, do të punohet në përmirësimin e realizimit të shpenzimeve kapitale. Këtë, siç informojnë nga...

Në një minierë kineze për shkak të helmimit me monoksid karboni vdesin 16 minatorë

Gjashtëmbëdhjetë persona e humbën jetën si rezultat i helmimit me monoksid karboni në një minierë për thëngjill në Kinën Jugperëndimore, kumtuan autoritetet...

Protesta të reja në Bjellorusi, Tihanovskaja do të inaugurohet në mënyrë simbolike si presidente

 Protesta të reja priten sot përgjatë Bjellorusisë, ku aktivistët iu bëjnë thirrje banorëve që të dalin në rrugë, pas inaugurimit të Aleksandër...

Zvicra në referendum voton për lëvizjen e lirë me BE-në

Zvicra sot voton në referendum nëse do ta shkëpusë marrëveshjen e BE-së për lëvizjen e lirë të njerëzve. Ithtarët...

Osmani në Bruksel në takime me Borellin, Varhejin dhe përfaqësues tjerë të lartë të institucioneve të Bashkimit Evropian

"Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, nga dita e nesërme do të realizojë vizitë pune dy ditore në Bruksel, ku do...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -