Osmani agjendën në Bruksel e filloi nga Parlamenti Evropian

Must Read

14 të vdekur dhe 862 raste të reja me Covid-19

866 të infektuar me koronavirus janë regjistruar brenda 24 orëve informon ministria e Shëndetësisë nga gjithsej 2699...

Rrëmujë në tregun e Tetovës, qytetarët të frikësuar nga personat që nuk respektojnë masat

https://www.youtube.com/watch?v=vsNjF8C-jTw Përderisa numri i personave të infektuar është duke u rritur në...

S’ka negociata për identitetin! Nga Bullgaria nuk ka propozim zyrtar për kompromis

https://youtu.be/CMxRCWRaYPY “Nuk ka negociata për identitetin tonë” – kështu u shprehën presidenti...

Ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani, agjendën në Bruksel e filloi nga Parlamenti Evropian, duke realizuar takime me eurodeputetë me ndikim dhe me përfaqësues të grupeve të ndryshme politike. Gjatë vizitës në Parlament, Osmani u takua me Klára Dobrev, Nënkryetare e Parlamentit Evropian nga Partia Social Demokrate, Michael Gahler, eurodeputet gjerman dhe anëtar i Partisë Popullore Evropiane,  Anna Fotyga, anëtare e AFET dhe koordinatore e Konservatorëve dhe Reformatorëve Evropian, Reinhard Bütikofer, anëtar i AFET dhe koordinator i Partisë së Gjelbër.

Gjatë takimeve, Osmani riafirmoi angazhimet e Republikës së Maqedonisë së Veriut në procesin euro-integrues, por gjithashtu i prezantoi edhe prioritetet e misionit të tij mandatues si udhëheqës i diplomacisë së Maqedonisë së Veriut.

“Pres miratimin në kohë të Kornizës Negociuese, duke i respektuar parimet e Metodologjisë së re në procesin e negociatave. Na pret një klimë pozitive në të ardhmen, shumë punë, por edhe motiv për të ofruar rezultate nga reformat në vend. Fokusi im është në thellimin e marrëdhënieve të mira fqinjësore, jo vetëm si përfitim i ynë autentik, por edhe si kontribut aktiv në bashkëpunimin rajonal, si politikë kyçe për ruajtjen e idesë evropiane në Ballkan”, tha Osmani.

Nga ana e deputetëve u potencua mbështetja e fuqishme ndaj perspektivës evropiane të Maqedonisë së Veriut, e rrjedhës pa pengesa të agjendës evropiane të vendit, miratimit të kornizës negociuese dhe organizimit të Konferencës së parë ndërqeveritare. Ata theksuan rëndësinë e vazhdimësisë së reformave për të krijuar një atmosferë pozitive për fillimin e negociatave, si dhe njoftuan vazhdimin e dialogut Jean Monnet, në mënyrë që të intensifikohet bashkëpunimi midis partive politike drejt përfshirjes në procesin e negociatave. U theksua se koncepti i një shteti multietnik dhe paqësor, i përkushtuar për gjetjen e zgjidhjeve përmes kompromisit dhe dialogut, njihet si një sukses i madh dhe paraqet shembull jo vetëm për rajonin, por edhe më gjerë. Duke theksuar aspektin gjeopolitik për rëndësinë e zgjerimit të BE-së me rajonin, unanimisht u konstatua se Ballkani Perëndimor është i rëndësishëm jo vetëm për sigurinë dhe stabilitetin e BE-së, por edhe për progresin e përgjithshëm ekonomik, politik dhe shoqëror të Kontinentit.

Në takime u bë fjalë edhe për bashkëpunimin parlamentar, përgatitjet për Komitetin e ardhshëm të Përzier Parlamentar mes Maqedonisë së Veriut dhe Parlamentit Evropian, ndërsa u bisedua edhe për planet dhe kornizën kohore për përgatitjen e Rezolutës së ardhshme të Parlamentit Evropian mbi vendin.

Osmani gjatë ditës do të takohet edhe me Përfaqësuesin e Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri dhe njëherit edhe Nënkryetar i Komisionit Evropian, Josep Borell, ndërsa në agjendë për sot është paraparë edhe takimi me Miroslav Lajçak, Përfaqësues i Posaçëm i BE-së për Ballkanin Perëndimor dhe për Dialogun Beograd-Prishtinë.

  • Tags
  • 6

14 të vdekur dhe 862 raste të reja me Covid-19

866 të infektuar me koronavirus janë regjistruar brenda 24 orëve informon ministria e Shëndetësisë nga gjithsej 2699 teste të realizuara. Nga Instituti...

Rrëmujë në tregun e Tetovës, qytetarët të frikësuar nga personat që nuk respektojnë masat

https://www.youtube.com/watch?v=vsNjF8C-jTw Përderisa numri i personave të infektuar është duke u rritur në mënyrë  drastike, tregjet në Tetovë...

S’ka negociata për identitetin! Nga Bullgaria nuk ka propozim zyrtar për kompromis

https://youtu.be/CMxRCWRaYPY “Nuk ka negociata për identitetin tonë” – kështu u shprehën presidenti Stevo Pendarovski dhe kryeministri  Zoran...

Infektohet deputetja! A rrezikohet Kuvendi? Xhaferi nuk u përgjigj se a do të testohen të gjithë deputetët

https://youtu.be/ZyrNOOQutXo A ekziston rreziku për shpërndarjen e virusit korona tek deputetët në Kuvend? Dje deputetes së LSDM-së,...

470 mln euro për pakon e katërt, opozita rebalancin e buxhetit e vlerëson si të keqkonceptuar

https://youtu.be/p5cjh6Bm2tk Kuvendi filloi debatin për rebalancin e buxhetit. Përmes tij parashihen që 470 milionë euro të ndahen...

More Articles Like This