Opozita malazeze i dakordoi drejtimet e qeverisë së ardhshme

Must Read

Takim Xhaferi – Bregu: Zgjidhja e çështjeve të hapura mes vendeve të rajonit për standard më të mirë të qytetarëve

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot në kabinetin e tij e...

Përpjekje për rritje të shumicës parlamentare, opozita pohon se është e konsoliduar dhe nuk do të humbin deputetë

https://youtu.be/fbuy0zVG2nI Kreu i Lëvizjes Besa, njëherazi edhe deputet, Bilall Kasami, mbrëmë në...

66 raste të reja me COVID-19, 141 të shëruar

66 raste të reja me COVID-19 janë shënuar në 24 orët e fundit në Kosovë, ndërkaq nuk...
- Advertisement -

Liderët e tre koalicioneve opozitare që fituan në zgjedhjet parlamentare në Mal të Zi i prezantuan drejtimet themelore të së ardhmes, qeverinë eksperte, duke theksuar se qëllimi i tyre është ta integrojnë Malin e Zi në BE dhe të rishqyrtojnë ligje të caktuara, përfshirë Ligjin për lirinë e fesë, si dhe miratimin e ligjit për origjinën e pronës dhe ligjin për lustrim.

I pyetur nëse është bërë koalicioni i këtyre tre grupeve, kreu i koalicionit “Për Ardhmërinë e Malit të Zi”, Zdravko Krivokapiq, si i ftuar në emisionin TV Viesti, tha se kanë ra dakord shumë shpejt dhe lehtë.

- Advertisement -

“Kur keni parime të qarta dhe një qëllim të qartë, njerëzit lehtë bien dakord. Ne ishim të udhëhequr nga zëri i njerëzve, jo nga zëri i politikës”, tha Krivokapiq, i cili shtoi se ai ende nuk po mendon se kush do të jetë mandatar.

Ai theksoi se opozita e ka fituar DPS e presidentit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, “nën kushtet e tij, në zgjedhjet e tij”.

- Advertisement -

Lideri i koalicionit “Paqja është ardhmëria jonë” Alekas Beshiq tha se kjo nuk është as proruse , as pro serbe e as proshqitare, por pushtet promalazez.

Beçiq theksoi se nuk do të ketë ndryshim në kursin e politikës së jashtme dhe se qeveria e re është e gatshme të zbatonte të gjitha reformat.

- Advertisement -

Lideri i koalicionit “Bardh e Zi”, Dritan Abazoviq, beson se qeveria e re duhet të veprojë “kundër asaj të vjetrës” dhe paralajmëron se Mali i Zi do të përballet me një vjeshtë dhe dimër të vështirë në aspektin ekonomik.

“Me rëndësi është të pranohet koncepti i qeverisë eksperte”, theksoi Abazoviq.

Ai tha se ka shumë ligje që duhet të rishikohen, duke përfshirë Ligjin për lirinë e fesë.

Shtoi se opozita ka mposhtur dikë që është konsideruar i pafitueshëm dhe ua ka kthyer sovranitetin qytetarëve.

- Advertisement -

Takim Xhaferi – Bregu: Zgjidhja e çështjeve të hapura mes vendeve të rajonit për standard më të mirë të qytetarëve

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot në kabinetin e tij e priti Majlinda Bregun, sekretare e...

Përpjekje për rritje të shumicës parlamentare, opozita pohon se është e konsoliduar dhe nuk do të humbin deputetë

https://youtu.be/fbuy0zVG2nI Kreu i Lëvizjes Besa, njëherazi edhe deputet, Bilall Kasami, mbrëmë në ClickPlus pohoi se së shpejti...

66 raste të reja me COVID-19, 141 të shëruar

66 raste të reja me COVID-19 janë shënuar në 24 orët e fundit në Kosovë, ndërkaq nuk është konfirmuar asnjë i vdekur....

Hoti: Kosova e ka vënë në kontroll pandeminë Covid-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se Kosova e ka vënë në kontroll pandeminë Covid-19, duke bërë thirrje për respektim të...

PP: Nuk ka pasur dhunë gjatë marrjes së kufomës në Strumicë, padi penale për shkak të mosveprimit sipas rregullave shëndetësore

Prokuroria Publike (PP) është duke vepruar për marrjen e djeshme të kufomës nga Reparti Infektiv i Spitalit të Strumicës. Pas denoncimit MPB...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -