OBSH: Të hiqen masat për udhëtime ndërkombëtare, të caktohen prioritete

Must Read

Sot nis viti i ri shkollor në vendin tonë

Sot në mbarë vendin ka filluar viti i ri shkollor 2020/2021 me një muaj vonesë për shkak...

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një...
- Advertisement -

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka porositiur vendet e botës se duhet gradualisht të hiqen masat për udhëtimet ndërkombëtare në bazë të vlerësimit të rrezikut dhe ai prioritet të jepet për raste urgjente.

OBSH rekomandon prioritet t’u jepet udhëtimeve për shkak të rasteve urgjente, aktiviteteve humanitare, udhëtimeve të personelit dhe kthimin në vendin amë.

- Advertisement -

Rritja e numri të personave të sëmurë në shumë pjesë të botës ka detyruar shumë vende të vendosin kufizime në udhëtimet.

OBSH madje ka ftuar të gjitha shtetet të bëjnë analiza të tyre dhe të vendosin prioritete para së të vazhdojnë me udhëtimet ndërkombëtare.

- Advertisement -

Agjencia e KB-së thekson se gjatë sjelljes së vendimeve, shtetet duhet të marrin parasysh gjendjen epidemiologjike në nivel lokal dhe mënyrën e transmetimit, shëndetin kombëtar si dhe masat sociale që janë në fuqi.

OBSH poashtu paralajmëron se nuk ekziston “rrezik zero” kur parashihet mundësia për import ose eksport të rasteve të koronaviruasit në udhëtimet ndërkombëtare. 

- Advertisement -

Sot nis viti i ri shkollor në vendin tonë

Sot në mbarë vendin ka filluar viti i ri shkollor 2020/2021 me një muaj vonesë për shkak të gjendjes së krijuar me...

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC Shkupit, pas largimit të trajnerit...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një retorikë të nxehtë, Muhamed Zekiri...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë kafe në Prishtinë dhe ndodhi...

Rita Ora luan në “Twist”, u publikua traileri i filmit

Sukseset e artistes kosovare me famë ndërkombëtare, Rita Ora nuk po kanë të ndalur. Përveç sukseseve në muzikë dhe bashkëpunimit me brende...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -