OBSH: Në këtë moment nuk ka vaksinë shpëtimi kundër virusit korona

Must Read

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka...
- Advertisement -

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) sot paralajmëroi se ndoshta asnjëherë nuk do të ketë ilaç të sigurt kundër virusit korona, edhe pse të gjithë po shpresojnë për vaksinën shpëtuese kundër virusit me të cilin u infektuan dhjetëra milionë njerëz.

“Në këtë moment nuk kemi zgjidhje përfundimtare për virusin dhe ndoshta asnjëherë nuk do të ketë, paralajmëroi drejtori i përgjithshëm i OBSH-së”, Tedros Adanom Gebrejesus.

- Advertisement -

Tedros dhe drejtori i OBSH-së për programe urgjente Majk Rajan iu bëjnë thirrje të gjitha kombeve që rreptësisht t’i realizojnë masat shëndetësore siç është bartja e maskës, distanca fizike, pastrimi i duarve dhe testimi.

“Porosia deri te njerëzit dhe qeveritë është e qartë: Bëni gjithçka”, tha Tedros në brifingun në Gjenevë.

- Advertisement -

Ai tha se maskat duhet të bëhen simbol i solidaritetit në gjithë botën.

Rajan tha se vendet me shkallë të lartë të transmisionit, në mesin e të cilave janë edhe Brazili dhe India, duhet të udhëheqin betejë të madhe.

- Advertisement -

“Dalja është përkushtim afatgjat dhe i vazhdueshëm”, theksoi ai.

Përfaqësuesit e OBSH-së deklaruan se ekipi i hulumtimit i OBSH-së, i cili ishte dërguar në Kinë prej ku vjen virusi, ende nuk është kthyer.

Tedros gjithashtu iu bëri thirrje nënave që të vazhdojnë t’i ushqejnë fëmijët me gji edhe nëse kanë Kovid-19, sepse përfitimet dukshëm e tejkalojnë rrezikun  nga infeksioni.

- Advertisement -

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të Sarajit. Qytetarët...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në kuadër të projektit “Shkupi 2014”,...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka shumë qejf kafshët dhe shpezët.E...

Banorët e Butelit kërkojnë poliklinikë, Smilevski: Startojmë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/3kiWlhb0ofY Me sirenat dhe bori të veturave në targat e të cilave shkruante poliklinikë, banorët e Butelit...

Katër denarë për një kilogram rrush, vreshtarët të revoltuar, ministri Hoxha qetëson

https://youtu.be/kvM_tDdh0oU Cilësia e dobët e rrushit këtë vit shkaktoi probleme, por edhe përkundër kësaj shteti do të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -