OBSH: Koronavirusi do të vendoset nën kontroll për dy vite

Must Read

A ka mundësi që të mbyllen çerdhet përsëri? Ka prindër që i kanë regjistruar fëmijët, por nuk i sjellin

https://youtu.be/S4vRRkF4J4U Nëse përkeqësohet gjendja epidemiologjike, çerdhet mund të mbyllen përsëri. Drejtori i...

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit,...

A ka dallime mes koalicionit LSDM-BDI?

https://youtu.be/_ZOKeia4-vU Bashkimi Demokratik për Integrim nuk heq dorë nga masa e paralajmëruar...
- Advertisement -

Organizata Botërore e Shëndetësisë nuk e di se kur do të përfundojë pandemia e koronavirusit, por supozon se sëmundja do të vihet nën kontroll brenda dy viteve, kumtoi pres-shërbimi i kësaj organizate.

Sot bëhen saktësisht gjashtë muaj që kur OBSH-ja shpalli pandemi, megjithëse organizata fillimisht e konsideroi paraqitjen e virusit Kovid-19 si pandemi me disa vatra.

- Advertisement -

“Nga kjo pikëpamje, nuk mund të themi kur do të përfundojë pandemia, por është e mundur që me përpjekjet globale dhe teknologjinë moderne, ajo të vihet nën kontroll për disa vjet”, qëndron në komunikatë.

Nga OBSH-ja thonë se shtetet duhet të përqendrohen në katër prioritete – parandalimin e përhapjes së virusit, aftësimin e njerëzve për të mbrojtur veten, bazat e shëndetit publik dhe mbrojtjen e kategorive të cenueshme, përfshirë të moshuarit dhe personat me aftësi të kufizuara.

- Advertisement -

OBSH-ja gjithashtu beson se gjashtë muaj pas shpalljes së pandemisë, virusi mbeti infektues në të njëjtën mënyrë.

“Viruset njerëzore mund të përparojnë, duke u bërë më pak a më shumë patogjen. Në bazë të evidencës aktuale, në më shumë se 80.000 mostra gjenomike, është vërtetuar që transmetueshmëria dhe ashpërsia e virusit nuk kanë ndryshuar”, thekson OBSH, duke shtuar se ndryshimet tek virusi vazhdimisht përcillen.

- Advertisement -

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, megjithëse Kovid-19 është një virus i ri, tani dihet shumë për të.

- Advertisement -

A ka mundësi që të mbyllen çerdhet përsëri? Ka prindër që i kanë regjistruar fëmijët, por nuk i sjellin

https://youtu.be/S4vRRkF4J4U Nëse përkeqësohet gjendja epidemiologjike, çerdhet mund të mbyllen përsëri. Drejtori i Shtëpisë së shëndetit Shkup, Viktor...

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit, ekipi tetovar do të jetë...

A ka dallime mes koalicionit LSDM-BDI?

https://youtu.be/_ZOKeia4-vU Bashkimi Demokratik për Integrim nuk heq dorë nga masa e paralajmëruar se do të suvencionohen pagat...

Sërish thirrje anti-shqiptare, dasmorët u nisën për të marrë nuse, u takuan me “Komitët”

https://youtu.be/IpVru6zhjP8 Ishin nisur për të marrë nusen, por dasmorët shqiptarë u takuan me grupin e tifozëve “Komitët”...

Ndotësit do të kapen me dron, nga 18 xhirime, kapet një ndotës

https://youtu.be/IMbCRan-vnM Patrulla ekologjike, me dron fluturon disa herë në javë për të kontrolluar se kush ndotë dhe...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -