Array

Obiliqi do të bëhet me Shtëpi të re të Kulturës

Must Read

Filipçe: Nuk ka ndryshim në vendimi për kërkesën e nënave

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipce, sot gjatë vizitës në Spitalin special për gjinekologji dhe akusheri “Nëna Terezë”...

Nuredini: 75% e gazifikimit primar është ndërtuar në perëndim të vendit dhe 90-95% në jug

Rrjeti sekondar dhe terciar për gazifikimin e vendit do të vazhdojë pas zgjidhjes së problemit me GAMA,...

Jankulloska: Nuk ka nevojë për spektakël, unë jam në shtëpi, nuk shkoj askund

Ish-Ministrja e Punëve të Brendshme Gordana Jankulloska, për të cilën dje Gjykata e lartë  vendosi se ankesa...
- Advertisement -

Pas shume viteve, Obiliqi më në fund po pret te bëhet me shtëpi të Kulturës. Kjo pasi që tash e sa vite Shtëpia e Kulturës të cilën e posedonte ky qytet e që nuk ishte në kuadër të Komunës por të KEK-ut, nuk është e përdorshme për shkak se është tejet e vjetruar dhe nuk e plotëson as edhe një kusht për shfrytëzim.

Deri para do ditë zyrtarët e kësaj komune kanë kërkuar që të ndërtohet një shtëpi e tillë, për shkak se të rinjtë e këtij qytetit tashmë pothuajse 10 vite nuk kanë mundur të merren me aktivitete kulturore, për shkak se nuk kanë pasur vend se ku t’i zhvillojnë ato.

- Advertisement -

Këtë e ka konfirmuar edhe drejtori i Shërbimeve Publike në Komunën e Obiliqit Burim Gërguri, i cili tërehq vërejtjen se objekti i vjetër paraqet rrezik edhe për qytetarët që jetojnë përreth.
“Objekti i vjetër i Shtëpisë së Kulturës nuk plotëson asnjë kriter dhe ka dal jashtë përdorimit thuajse 5-6 vite, apo 10 vite, dhe shtëpia ekzistuese e Kulturës nuk ka qenë në kuadër të Komunës, ka qenë kryesisht në kuadër të KEK-ut, do të thotë në atë kohë ka qenë e KEK-ut. Tash është një pjesë por është e pashfrytëzuar realisht, është e pashfrytëzueshme edhe për qyetarët përreth që jetojnë”, tha Gërguri.

Por, ditë më parë, sipas tij, ata më në fund edhe kanë marrë konfirmimin nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit se nënshkrimi i memorandumit të marrëveshjes për fillimin e ndërtimit të kësaj shtëpie pritet të bëhet shumë shpejt.
“Pritet nënshkrimi i marrëveshjes së memorandumit mirëkuptimi që do të fillojnë punimet në këtë vit, besojmë që me procedurat e parapara do të përfundojnë në vitin e ardhshëm…Një projekt bukur i madh kapital afër 1 milion euro investim”, tha Gërguri.

- Advertisement -

Filipçe: Nuk ka ndryshim në vendimi për kërkesën e nënave

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipce, sot gjatë vizitës në Spitalin special për gjinekologji dhe akusheri “Nëna Terezë” në Komunën e Çairit, edhe...

Nuredini: 75% e gazifikimit primar është ndërtuar në perëndim të vendit dhe 90-95% në jug

Rrjeti sekondar dhe terciar për gazifikimin e vendit do të vazhdojë pas zgjidhjes së problemit me GAMA, informoi sot Ministri i Mjedisit...

Jankulloska: Nuk ka nevojë për spektakël, unë jam në shtëpi, nuk shkoj askund

Ish-Ministrja e Punëve të Brendshme Gordana Jankulloska, për të cilën dje Gjykata e lartë  vendosi se ankesa ishte refuzuar, dhe se ajo...

SHBA dërgon përforcime në Siri pas përplasjeve me forcat ruse

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë shtuar praninë ushtarake në pjesën verilindore të Sirisë pas një numër përleshjesh me forcat ruse...

623 gjoba për mosmbajtjen e maskës

Në territorin e vendit gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 623 gjoba për mosmbajtjen e maskës. Ministria...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -