Numër rekord i të sapoinfektuarve me koronavirus në Shqipëri, punësohet kuadër plotësues mjekësor

Must Read

ASH-AAA karton të kuq për zëvendësministrat? Abazi: S’kanë legjitimitet, do të punojnë vetëm për interesat partiake

Zëvendësministrat e rinj të propozuar nga Qeveria, nuk do të sjellin asnjë risi, por vetëm do të...

Bytyqi kundër Grubit dhe Zaevit, “Paratë publike nuk duhet të ndahen sipas përkatësisë etnike”

https://youtu.be/QVHD2o-kb-0 Propozimi i zëvendëskryeministrit të parë, Artan Grubi që të subvencionohen kompanitë...

Profesionet të ndryshme nga obligimet?! Zëvendësministrat të martën para deputetëve

https://youtu.be/KaiRwPjWwFY Në vend që të kenë fundjavë të lirë, deputetët do të...
- Advertisement -

Në Shqipëri është shënuar rekord i ri negativ   i rasteve pozitive me Kovid-19 në një 24 orësh,  nga fillimi i pandemisë  më 9 mars kur sëmundja ishte diagnostifikuar  te një baba dhe i biri i tij pas kthimit të tyre nga Italia.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale nga 586 testet e bëra në 24 orëshin e fundit, rezultat pozitiv është marrë te 135 persona, që është shifër më e lartë deri tani. Edhe më tutje Tirana mbetet  vatra kryesore e sëmundjes, prej ku janë 113 të sapoinfektuar.

- Advertisement -

Në të njëjtën kohë në listën e të shëruarve janë futur 72 ose gjithsej 3.227 persona ndërsa i vdekur është një person ose gjtihsej 189 deri tani.

Me të diagnostifikuarit e fundit,  numri i tërësishëm i të infektuarve arrin 6.151, ndërsa aktivë të sëmundjes janë 2.735 persona. Siç ka informuar Ministria rreth 1.600 mjekë amë në të gjithë territorin e vendit e ndjekin gjendjen e të sëmurëve  të cilët janë me pasqyrë të lehtë të sëmundjes.

- Advertisement -

Edhe më tutje brengos rritja e përhershme e numrit të personave të cilëve u nevojitet  shërim spitalor. Në Klinikën Infektive dhe spitalin “Shefqet Ndroqi” e njohur si spitali Kovid-2, trajtohen 122 pacientë prej të cilëve 23  në gjendje të rëndë shëndetësore.

Nga fillimi deri tani në Shqipëri  janë bërë 44.881 teste të rasteve të dyshimta.

- Advertisement -

Për shkak të vëllimit të rritur të punës në spitalin Kovid-2 sot janë punësuar 50 infermiere me të cilat  u takua ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, e cila mes tjerash porositi se  përforcimi i kapaciteteve spitalore me resurse njerëzore është në fokus të Qeverisë.

- Advertisement -

ASH-AAA karton të kuq për zëvendësministrat? Abazi: S’kanë legjitimitet, do të punojnë vetëm për interesat partiake

Zëvendësministrat e rinj të propozuar nga Qeveria, nuk do të sjellin asnjë risi, por vetëm do të punojnë për interesat e tyre...

Bytyqi kundër Grubit dhe Zaevit, “Paratë publike nuk duhet të ndahen sipas përkatësisë etnike”

https://youtu.be/QVHD2o-kb-0 Propozimi i zëvendëskryeministrit të parë, Artan Grubi që të subvencionohen kompanitë private të cilat do të...

Profesionet të ndryshme nga obligimet?! Zëvendësministrat të martën para deputetëve

https://youtu.be/KaiRwPjWwFY Në vend që të kenë fundjavë të lirë, deputetët do të duhet t’i lexojnë biografitë dhe...

MPB “ruan” ish-ministren Jankullovska, Gruevski në Budapest, bashkëpunëtorët e tij më të afërt në burg

https://youtu.be/I-GFz2nm33w Përditshmëri e banorëve të rrugës “Dimçe Mirçev” numër 20, janë makinat policore, sepse vetëm 10 metra...

Jo të gjitha shkollat kanë kompjuterë dhe internet

https://youtu.be/l-Cg1Gf5xHo Ministria e Arsimit dhe Shkencës po informon drejtorët e shkollave fillore dhe të mesme për llojin...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -