Nga izolimi do të dilet pa test të Covid-19, pacientët asimptomatik të lirë nga karantina pas 10 ditësh, ato me simptome pas 20ve

Must Read

Takim Xhaferi – Bregu: Zgjidhja e çështjeve të hapura mes vendeve të rajonit për standard më të mirë të qytetarëve

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot në kabinetin e tij e...

Përpjekje për rritje të shumicës parlamentare, opozita pohon se është e konsoliduar dhe nuk do të humbin deputetë

https://youtu.be/fbuy0zVG2nI Kreu i Lëvizjes Besa, njëherazi edhe deputet, Bilall Kasami, mbrëmë në...

66 raste të reja me COVID-19, 141 të shëruar

66 raste të reja me COVID-19 janë shënuar në 24 orët e fundit në Kosovë, ndërkaq nuk...
- Advertisement -

Është përpiluar Protokoll, sipas të cilit pacientët që janë në izolim për shkak të Covid-19, do të dalin pa test kontrollues. Këtë, sot e kumtoi ministri Venko Filipçe. Ai theksoi se ky vendim është sjellë pas analizave të bëra, që kanë treguar se viruset tek testet kontrolluese nuk mund të shkaktojnë infeksion. Nëse pacienti është asimptomatik, izolimi hiqet pas 10 ditëve, kurse për pacientët e infektuar me koronavirus me simptome, masa e izolimit shfuqizohet pas 20 ditëve.


“Qendra hulumtuese e ASHAM-së, sipas propozimeve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe Qendrës Evropiane për kontroll dhe parandalim të sëmundjeve, ka analizuar mbi 10.000 teste dhe sipas analizave, te pacientët me Covid-19 nuk është i pranishëm virus i cili mund të përhapë infeksion 10 apo 20 ditëve pas testit pozitiv.” – deklaroi Venko Filipçe.

- Advertisement -

Takim Xhaferi – Bregu: Zgjidhja e çështjeve të hapura mes vendeve të rajonit për standard më të mirë të qytetarëve

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot në kabinetin e tij e priti Majlinda Bregun, sekretare e...

Përpjekje për rritje të shumicës parlamentare, opozita pohon se është e konsoliduar dhe nuk do të humbin deputetë

https://youtu.be/fbuy0zVG2nI Kreu i Lëvizjes Besa, njëherazi edhe deputet, Bilall Kasami, mbrëmë në ClickPlus pohoi se së shpejti...

66 raste të reja me COVID-19, 141 të shëruar

66 raste të reja me COVID-19 janë shënuar në 24 orët e fundit në Kosovë, ndërkaq nuk është konfirmuar asnjë i vdekur....

Hoti: Kosova e ka vënë në kontroll pandeminë Covid-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se Kosova e ka vënë në kontroll pandeminë Covid-19, duke bërë thirrje për respektim të...

PP: Nuk ka pasur dhunë gjatë marrjes së kufomës në Strumicë, padi penale për shkak të mosveprimit sipas rregullave shëndetësore

Prokuroria Publike (PP) është duke vepruar për marrjen e djeshme të kufomës nga Reparti Infektiv i Spitalit të Strumicës. Pas denoncimit MPB...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -