Nga çfarë ndërroi jetë Amdi Bajram? Familja e tij: Vdiq nga sulmi në tru e jo nga korona virusi

TË FUNDIT

BE-ja filloi procedurë për kthimin në qarkullim të aeroplanëve Boing 737 Maks

Rregullatori evropian filloi proces për dhënien e licencës për kthimin në qarkullim të aeroplanëve Boing 737 Maks,...

Greqi, 2.135 raste të reja me Covid-19 dhe 101 viktima

Në 24 orët e fundit, në Greqi sërish është rritur numri i rasteve të vdekjes  nga Kovid-19,...

Austria planifikon të nisë vaksinimin për koronavirus

Austria planifikon të nisë fushatën e vaksinimit kundër koronavirusit në muajin janar, ka thënë Ministri i Shëndetësisë...

Pensilvania e konfirmoi fitoren e Bajdenit në zgjedhjet në SHBA

Pensilvania zyrtarisht e konfirmoi fitoren zgjedhore të demokratit Xho Bajden në shtet mbi Donald Trampin, një ditë...

Ahmeti: Gjykim ndaj UÇK-së, e jo ndaj individëve! “Gur mbas guri bëhet kalaja, fjalë pas fjale nis belaja”

https://youtu.be/_a_1XXERP0E Procesi gjyqësor që po zhvillohet në Hagë nuk është kundër individëve,...

Kolonë makinash sot e përcollën për në banesën e fundit deputetin Amdi Bajramin.

Tek varrezat të afërmit dhe ato që e njohën shkuan për t’i dhënë lamtumirën e fundit.

Amdi Bajarm ndërroi jetë dje në moshën 64 vjeçare si pasojë e komplikimeve shëndetësore theksoi ministri i Shëndetësisë Filipçe gjatë ditës së djeshme. Disa orë më vonë, Ministria e Shëndetësisë doli me kumtesë duke thënë se nga testi për COVID 19 që i është bërë pas vdekjes, deputeti Amdi Bajram ka dalë pozitiv.

 “Ministria e Shëndetësisë informon se pasi që i ndjeri Amdi Bajram doli pozitiv për Kovid-19, Qendra për Shëndet Publik-Shkup merr të gjitha masat për të mbrojtur dhe parandaluar përhapjen e mëtejshme të infeksionit brenda dhe jashtë familjes së tij dhe të gjithë atyre që në të kaluarën ata kishin kontakte intensive dhe të ngushta me të ndjerin”, thonë nga Ministria e Shëndetësisë.

Mirëpo, Tv21 sot kontaktoi me familjen e të ndjerit. Gjatë një bisede telefonike, ata thanë se Amdiu ka ndërruar jetë nga sulmi në tru dhe jo nga koronavirusi. Megjithatë djali i deputetit të ndjerë, Gabriel Bajram në rrjetin social Facebook kërkoi nga pjesëmarrësit në varrim të respektohen masat anti-covid.

 “Sipas rekomandimeve ju lutem të gjithë që do të merrni pjesë në varrmin të mbani distancë sociale dhe detyrimisht të mbani maska”, tha Gabriel Bajram.

Ish-deputeti po bënte një dasmë për mbesën e tij në Turqi disa ditë më parë, për shkak të ndalimit të dasmave dhe festave të tjera familjare në vendin tonë.

Nga këtu, epidemiologët do të kërkojnë kontaktet e të pranishmëve në dasmë. Në varësi të rrezikut të infektimit, do të përcaktohet se kush do të testohet.

TË NGJAJSHME