Nesër vazhdojnë protestat kundër shtrenjtimit të rrymës elektrike

Must Read

Tottenham përballë Shkëndisë, Gjoka: Një ndeshje që do të krenojë të gjithë Maqedoninë

https://youtu.be/yTfLXh8OcC4 Ky gol i Ibrahimit bëri të vazhdojë ëndrra e Klubit Futbollistik...

Mickoski mbetet, Janushevi largohet, Bordi iniciues dhe LSDM-ja vlerësojnë se ndryshmet janë vetëm teatro

https://youtu.be/ySjClHGuV5M Pas Komitetit të djeshëm Qendror të partisë opozitare, VMRO-DPMNE, krahas ndryshimit...

Turqia dhe Greqia gati për t’i filluar negociatat për Mesdheun

Turqia dhe Greqia janë gati t’i fillojnë negociatat mbi mosmarrëveshjet për pjesën lindore të Mesdheut, publikoi sot...
- Advertisement -

Nesër pasdite do të vazhdojnë protestat kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike në shumë qytete të Maqedonisë së Veriut, raporton TV21.

Deri më tani protesta janë paralajmëruar në Shkup, Tetovë, Kumanovë, Gostivar, Kërçovë dhe Dibër.

- Advertisement -

Këshilli koordinues i protestave në dalje për media bëri të ditura edhe kërkesat të cilat janë:

Komisioni Rregullator për Energjetikë të tërheqë vendimin për rritjen e energjisë elektrike prej 7.4% dhe të ulë çmimin e rrymës për konsumatorët për 46%.

- Advertisement -

Qeveria të ulë TVSH-në për energjinë elektrike nga 18% në 5%.

Qeveria të eleminojë monopolin e shërbimeve të kompanisë EVN duke i shkëputur kontratën për t’i dhënë fund sjelljes së tyre jo korrekte dhe jo njerëzore ndaj konsumatorit.

- Advertisement -

Të nacionalizojë rrjetin e shpërndarjes së energjisë elektrike, të krijojë politika lehtësuese për të falur borxhin ndaj kompanive energjetike të rasteve sociale në vend.

Kuvendi të sublimojë KRRE sepse ky organ i shërben vetëm apetiteve të larta të grupeve të biznesit dhe korporatave që dëmtojnë rëndë xhepin e qytetarëve.

Kuvendi të krijojë trup të pavarur në shërbim të qytetarëve që do të ketë mision që të verifikojë cilësinë e shërbimeve të kompanive energjetike. Të hetojë e të adresojë të gjitha ankesat e qytetarëve ndaj këtyre dhe korporatave të ngjashme zhvatëse si këto.

të anulojë kamatat e qytetarëve t’i mbrojë konsumatorët nga skemat e kamatave që i ngarkohen qytetarëve etj.

- Advertisement -
  • Tags
  • 5

Tottenham përballë Shkëndisë, Gjoka: Një ndeshje që do të krenojë të gjithë Maqedoninë

https://youtu.be/yTfLXh8OcC4 Ky gol i Ibrahimit bëri të vazhdojë ëndrra e Klubit Futbollistik të Shkëndisë që të kalojë

Mickoski mbetet, Janushevi largohet, Bordi iniciues dhe LSDM-ja vlerësojnë se ndryshmet janë vetëm teatro

https://youtu.be/ySjClHGuV5M Pas Komitetit të djeshëm Qendror të partisë opozitare, VMRO-DPMNE, krahas ndryshimit të një pjese të anëtarësisë...

Turqia dhe Greqia gati për t’i filluar negociatat për Mesdheun

Turqia dhe Greqia janë gati t’i fillojnë negociatat mbi mosmarrëveshjet për pjesën lindore të Mesdheut, publikoi sot presidenca turke.

“Është e patjetërsueshme të kemi OKB të fortë”, Pendarovski: OKB do të jetë efikase aq sa do të lejojnë vendet anëtare

Presidenti Stevo Pendarovski mbajti video-fjalimin në forumin e nivelit të lartë “E ardhmja që e duam, Kombet e Bashkuara që na duhen:...

Dimitrov paralajmëroi 120 milion euro ndihmë nga BE për RMV-në

Pas takimit me eurokomisionarin për zgjerim, Oliver Varhei dhe ekipin e tij, zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov paralajmëroi se në ditët...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -