Array

“Nëse jeni emigrant ilegal, nuk do mund të punoni dot”

Must Read

“Incident” me aeroplanin e Pensit

Aeroplani me të cilin udhëtonte nënkryetari amerikan Majk Pens ishte i detyruar që të kthehet në aeroportin...

Ambasadori izraelit në KB e lëshoi sallën plenare gjatë fjalimit të Erdoganit

Ambasadori izraelit në Kombet e Bashkuara, Gilad Erdan, i cili ishte i pranishëm në mbledhjet e Asamblesë...

Putini në Kombet e Bashkuara, bëri thirrje të hiqen sanksionet me qëllim të përforcimit të ekonomisë botërore

Presidenti rus, Vlladimir Putin deklaroi dje se përfundimi i “sanksioneve jolegjitime” kundër vendeve si i tij, mund...
- Advertisement -

Emigrantët që punojnë ilegalisht në Britani, rrezikojnë deri në 6 muaj burg. Ky është propozimi më i ri që pritet të përfshihet në projekt-ligjin për emigracionin në Britani.

Në këtë projekt-ligj gjithashtu parashikohen masa më të ashpra ndaj restoranteve dhe bizneseve të tjera, të cilat punësojnë emigrantë ilegalë. Ata mund të rrezikojnë nga gjoba deri në heqjen e licencës.

- Advertisement -

Aksioni do të nisë këtë vjeshtë, ku në shënjestër do të jenë të gjitha kompanitë mashtruese që punësojnë emigrantë të paligjshëm.
Ministri i Emigracionit, James Brokenshire, ka thënë se qeveria do të vazhdojë të godasë të gjithë ata që abuzojnë me sistemin.

“Nëse keni hyrë në Britani ilegalisht, atëherë ne do t’ju ndalojmë që të punoni, të merrni me qira një shtëpi, të hapni një llogari bankare ose të drejtoni makinën. Punëdhënësit që mundësojnë punë për emigrantët e paligjshëm, janë duke mohuar punën për qytetarët e Mbretërisë së Bashkuar dhe emigrantët ligjore, si dhe duke ulur pagat. Përvoja na tregon se punëdhënësit të cilët janë të gatshëm të devijojnë rregullat e punësimit, janë gjithashtu të gatshëm të shkelin rregullat e shëndetit dhe të sigurisë, si dhe të mospaguajnë tatimet. Kjo është arsyeja pse ne do të përdorim forcën e qeverisë për t’i goditur”, shprehet Brokenshire për “The Times”.

- Advertisement -

“Incident” me aeroplanin e Pensit

Aeroplani me të cilin udhëtonte nënkryetari amerikan Majk Pens ishte i detyruar që të kthehet në aeroportin në Mançester në shtetin Nju...

Ambasadori izraelit në KB e lëshoi sallën plenare gjatë fjalimit të Erdoganit

Ambasadori izraelit në Kombet e Bashkuara, Gilad Erdan, i cili ishte i pranishëm në mbledhjet e Asamblesë së Përgjithshme të KB-së në...

Putini në Kombet e Bashkuara, bëri thirrje të hiqen sanksionet me qëllim të përforcimit të ekonomisë botërore

Presidenti rus, Vlladimir Putin deklaroi dje se përfundimi i “sanksioneve jolegjitime” kundër vendeve si i tij, mund të përforcojë ekonominë botërore të...

Berlini kundër kritereve të reja për Shkupin, BE-ja dërgon ndihmë prej 120 milionë eurove

Zëvendëskryeministri përgjegjës për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov, dje realizoi takime me përfaqësues të BE-së, për herë të parë pas marrjes së pozitës...

Mbahet seanca e tetë e Këshillit të Sigurisë

Situata politike dhe e sigurisë në vend pas anëtarësimit në NATO do të jetë tema e diskutimit në seancën e sotme të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -