Në Sudan është zbuluar varr masiv me ushtarë

Must Read

Pakoja e katërt ekonomike peshon 350 milionë euro, njofton ministri i Ekonomisë Bekteshi

Ministri i Ekoonomisë, Kreshnik Bekteshi, përmes Facebookut të tij ka njoftuar se është caktuar shuma e mjeteve...

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut....
- Advertisement -

Autoritetet e Sudanit kanë zbuluar një varr masiv me 28 trupa të ushtarëve të vrarë në një përpjekje të dështuar për grusht shtet kundër ish presidentit Omar al-Bashir në vitin 1990, kumtoi Prokuroria Publike sudaneze.

Ky është varri i dytë masiv nga ajo periudhë i gjetur në muajt e fundit në Omadurman, në afërsi të Kartumit.

- Advertisement -

“Provat tregojnë se varri masiv me shumë gjasë është atje ku janë trupa e oficerëve që u vranë dhe u varrosën në mënyrë të pakujdesshme”, theksohet në kumtesën e Prokurorisë Publike të Sudanit.

Një ekip prej 23 ekspertësh, për një periudhë prej tre javësh e identifikuan dhe zbuluan vendndodhjen që ishte e mbrojtur rreptësisht për një kohë të gjatë.

- Advertisement -

Në pranverën e vitit 1990, 28 oficerë u përpoqën ta rrëzonin al-Bashirin por u arrestuan dhe u ekzekutuan në rrethana të çuditshme.

Al-Bashir u largua nga qeveria nga ushtria vitin e kaluar, ndërsa ai akoma nuk ka komentuar për këtë gjë. 

- Advertisement -

Pakoja e katërt ekonomike peshon 350 milionë euro, njofton ministri i Ekonomisë Bekteshi

Ministri i Ekoonomisë, Kreshnik Bekteshi, përmes Facebookut të tij ka njoftuar se është caktuar shuma e mjeteve për pakon e katërt ekonomike,...

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku ka ndodhur vrasja e pesëfishtë...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Marrëdhëniet e shkëlqyera politike midis...

Takim i Bytyqit dhe Bekteshit me Poçivalshek: Sllovenia dhe Maqedonia e Veriut janë vende mike me bashkëpunim të fortë ekonomik

Gjatë vizitës zyrtare të delegacionit të udhëhequr nga presidenti slloven, Borut Pahor, zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, koordinim me resorët ekonomikë dhe investimet...

Pakoja e katërt e masave, të dielën pasdite! Disa masa vlejnë deri në vitin 2021 paralajmëroi kryeministri

https://youtu.be/YhdxBxKdxAk Deri të dielën pasdite, Qeveria do ta prezantojë pakon e katërt të ndihmës ekonomike, paralajmëroi kryeministri...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -