Në SHBA u shënua Dita e emancipimit racor

Must Read

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti.

Pas protestave disajavore kundër brutalitetit policor dhe racizmit, mijëra aktivistë demonstruan nëpër SHBA, por në atmosferë të karnavaleve me rastin e Ditës së emancipimit, kur shënohet 19 qershori i vitit 1865 – kur robëria u hoq zyrtarisht në mbarë Amerikën.

Demonstratat e djeshme u mbajtën në pajtim me të gjitha masat preventive të vendosura për shkak të epidemisë së koronavirusit.

- Advertisement -

Krahas marsheve në rrugë, aktivistët organizuan edhe video-lidhje të cilat ndërlidhën qytete të shumta amerikane, ndërsa aktivistët komunikuan njëri me tjetrin dhe inkurajoheshin të qëndrojnë në luftën kundër racizmit dhe diskriminimit.

Kjo festë e shënon heqjen e robërisë në SHBA gjatë pushtetit të presidentit të 16-të amerikan, Abraham Linkoln, i cili në janar të vitit 1863 e lëshoi Proklamatën për emancipim. Ajo proklamatë arriti në Teksas dy vite më vonë, ndërsa më 19 qershor 1865 pas përfundimit të luftës civile katërvjeçare mes konfederatës së  shteteve jugore, ku sundonte robëria dhe veriut unionist fitimtar.

Kjo ditë zyrtarisht u bë festë në Teksas madje 115 vite më vonë, madje në vitin 1980, ndërsa më pas edhe në 45 shtete federale, përfshirë edhe Distriktin Kolumbia./MIA

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me virusin korona në Maqedoninë e...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Keit Kraç,...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti. Zaev e Hoti...

Kryeparlamentari Xhaferi pret në takim kryeministrin e Kosovës Hoti

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot realizoi takim me Kryetarin e Qeverisë së Republikës së Kosovës,...

Festa shënohet me protestë! Mickoski: Pranimi se Dellçevi është bullgar është asimilimi i kombit

Partia opozitare VMRO-DPMNE organizoi protestë të re me vetura. Protesta nisi nga salla “Boris Trajkovski” dhe përfundoi para Kuvendit, ku mbajti fjalim...

More Articles Like This