Në Haxhin e sivjetshëm në Arabinë Saudite do të marrin pjesë vetëm një mijë besimtarë

Must Read

Spasovski për kufijtë: Për këtë vendosin institucionet shëndetësore

TV21 e pyeti Ministrin e Punëve të Brendshme Oliver Spasovskin për hapjen e kufijve kundrejt shteteve fqinje,...

KSI ka popozuar që të hiqen PCR testet për shtetet fqinje

Komisionit për Sëmundje Infektive në mbledhjen e sotme ka propozuar heqjen e PCR testeve negative për shtetasit...

SPB Tetovë sanksionoi 154 shoferë për shpejtësi

Më 27.09.2020 në periudhën prej 13.00 deri në 19.00 në territorin e SPB Tetovë, është kryer Aksion...
- Advertisement -

Arabia Saudite do ta kufizojë numrin e besimtarëve vendas për Haxhxh në rreth 1.000, që ta parandalohet përhapja e koronavirusit, pasi u ndaloi myslimanëve nga vendet e tjera të vijnë në Haxhxh, për herë të parë në periudhën e fundit.

Ministri i Haxhxhit, Mohamed Benten në një konferencë për shtyp tha se haxhilerët do të zgjidhen sipas kritereve të rrepta shëndetësore. Atyre mbi 65 vjeçare u është ndaluar të marrin pjesë këtë vit.

- Advertisement -

Rreth 2.5 milion myslimanë i vizitojnë vendet e shenjta të Mekës dhe Medinës çdo vit gjatë javës së Haxhxhit. Këtë vit, Haxhxhi duhet të fillojë në fund të korrikut dhe çdo mysliman duhet të shkojë në Haxhxh të paktën një herë në jetën e tij.

“Mbretëria e Arabisë Saudite dëshiron t’u lejojë të gjithë myslimanëve të kombësive të ndryshme të vijnë në Haxhxh, por rrethanat globale të shëndetit na kanë detyruar të bëjmë përjashtim këtë vit”, tha Benten.

- Advertisement -

Universiteti Teologjik Islamik “Al Az’har” në Egjipt e konsideron vendimin për të kufizuar numrin e besimtarëve si “të mençur” dhe shton se mbrojtja e jetës së njeriut është prioritet në Sheriatin Islamik.

Në Arabinë Saudite, më shumë se 161,000 njerëz janë infektuar me Kovid-19 dhe më shumë se 1.300 kanë vdekur. Në dy javët e kaluara, ka pasur një rritje të të saposëmurëve./MIA

- Advertisement -

Spasovski për kufijtë: Për këtë vendosin institucionet shëndetësore

TV21 e pyeti Ministrin e Punëve të Brendshme Oliver Spasovskin për hapjen e kufijve kundrejt shteteve fqinje, më konkretisht nëse pritet që...

KSI ka popozuar që të hiqen PCR testet për shtetet fqinje

Komisionit për Sëmundje Infektive në mbledhjen e sotme ka propozuar heqjen e PCR testeve negative për shtetasit e vendeve të rajonit. TV21...

SPB Tetovë sanksionoi 154 shoferë për shpejtësi

Më 27.09.2020 në periudhën prej 13.00 deri në 19.00 në territorin e SPB Tetovë, është kryer Aksion kontrollues i veprimit republikan për...

Pa energji elektrike nesër më shumë pjesë të Shkupit

Për shkak të ndërhyrjeve teknike në rrjetin e shpërndarjes së energjisë elektrike, nesër pa energji elektrike do të mbesin disa prej shfrytëzuesve...

Ndërroi jetë Qamil Selimi ish-futbollist i Vllazërimit

Papritmas ndërroi jetë Qamil Selimi ish futbollist i Vllazërimit. Për vdekjen e tij të parakohshme njoftuan nga KF Vllazërimi nga Kërçova.
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -