Në Bosnje dhe Hercegovinë vazhdohet ora policore edhe për 14 ditë

TË FUNDIT

Thellohet bilanci tragjik i tërmetit në Indonezi, numri i viktimave shkon në 67

Të patën 67 persona kanë humbur jetën dhe qindra u lënduan kur një tërmet i fuqishëm ndodhi në ishullin...

Kosovë, Avdullah Hoti kërkon debat publik me kundërshtarët

Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti, i cili edhe është i nominuar për kryeministër nga LDK në zjgedhjet e 14...

Hoti: Vjosa Osmani dje ka mbyllur të ardhmen e saj politike

Kandidati për kryeminister nga radhët e LDK-së, Avdullah Hoti në emsionin “Argument Plus” në RTV21 komentoi edhe vendimn e...

Britania mbyll të gjitha korridoret e udhëtimit

Mbretëria e Bashkuar do të mbyllë të gjitha korridoret e udhëtimit nga e hëna në mëngjes për të “mbrojtur...

I dashuri turk i Genta Ismajlit bën tatuazh në trup shqiponjën

Një ndër çiftet më të komentuara është Genta Ismajli dhe Huseyin Usta. Që prej momentin që ata e bënë publike...

Shtabi i krizës i Ministrisë federale të Shëndetësisë së Bosnje e Hercegovinës sot i vazhdoi masat për mbrojtje nga përhapja e koronavirusit të ri për edhe 14 ditë, që nënkupton mbajtje të obligueshme të maskës në ambient të hapur dhe të mbyllur, respektim të distancës fizike prej dy metrave dhe ndalesë për lëvizje nga ora 23:00 deri në ora 05:00 të mëngjesit.

Nga masat përjashtohen personat të cilët kanë probleme me frymëmarrje për shkak të sëmundjeve kronike ose nuk mund ta largojnë maskën pa ndihmën të tjetër kujt, më pas personat me dëgjim të dëmtuar, sportistët në ndeshje, në treningje dhe në aktivitete sportive, personat në biçikletë, dhe në motoçikletë.

Subjekteve juridike janë udhëzuar që ta mundësojnë distancën e përshkruar fizike, ta organizojnë punën në turne ose të mundësojnë punë nga shtëpia. 

TË NGJAJSHME