Ndiheni të rraskapitur? Trupi juaj ka nevojë për këto ushqime

TË FUNDIT

Mungesa e stërvitjes, ngrënia e ushqimeve të padëshiruara dhe qëndrimi ulur për orë të tëra në punë ndikojnë keq në shëndetin tuaj.

Më poshtë ju sjellim disa ushqime të zakonshme që duhet të konsumoni nëse dëshironi të qëndroni në formë gjatë punës.

Për sy

Nëse ndiheni gjithmonë të rraskapitur, trupi juaj ka nevojë që ju të konsumoni këto ushqime të zakonshme

Përkundër faktit se përparimi teknologjik po ecë me shpejtësi, qëndrimi ulur para kompjuterit tuaj ende ju dëmton dhe ju lodh sytë.

Për të mbajtur sytë tuaj të shëndetshëm, duhet të hani produkte të pasura me yndyrna omega-3, luteinë, zink dhe vitamina A, C dhe E:

Zarzavate (sallatë, spinaq, zarzavate)

Vezë

Agrume

Manaferra

Arra dhe fara

Për sistemin imunitar

If You Always Feel Exhausted, Your Body Needs You to Consume These Common Foods

Një zyrë është një vend i përsosur për përhapjen e baktereve , sepse shumë njerëz qëndrojnë në hapësirën e mbyllur gjatë gjithë ditës, shkruan Bright Side, përcjell rtv21.tv Nuk është çudi që dikush me një ftohje të thjeshtë mund të infektojë lehtësisht të gjithë të tjerët. Parandalimi i sëmundjes nuk është i vështir, ndiqni masat paraprake të zakonshme dhe hani më shumë produkte që forcojnë sistemin tuaj imunitar:

Agrume

Speca të kuq

Brokoli

Hudhra

Xhenxhefil

Kivi

Për nxitjen e metabolizmit

Nëse ndiheni gjithmonë të rraskapitur, trupi juaj ka nevojë që ju të konsumoni këto ushqime të zakonshme

Sa më shpejt të funksionojë metabolizmi juaj, aq më shumë kalori digjni. Punonjësit e zyrës që rrinë ulur pjesën më të madhe të ditës duhet të ndihmojnë metabolizmin e tyre të funksionojë në mënyrë efikase. Produktet e mëposhtme do t’ju ndihmojnë të rritni metabolizmin tuaj dhe të mbani peshën normale të trupit:

Alga deti

Kafe

Çaj

Erëza (xhinxher, piper i kuq, etj)

Fasule

Mish pa dhjamë (pule, gjeldeti)

Për funksionimin e trurit

Nëse ndiheni gjithmonë të rraskapitur, trupi juaj ka nevojë që ju të konsumoni këto ushqime të zakonshme

Ushqimi i mirë jo vetëm që ka një ndikim pozitiv në trupin tuaj, por edhe në funksionin e trurit tuaj . Truri është ndoshta mjeti kryesor i punës së punonjësve të zyrës. Këto produkte do të ndihmojnë qelizat tuaja gri të funksionojnë sa më shpejt që të jetë e mundur dhe si një bonus, ato do të ngadalësojnë ndryshimet që lidhen me moshën:

Peshk (salmon, troftë)

Boronica

Arra dhe fara

Ushqime të pasura me fibra (qull, bukë gruri integral, oriz)

Lëng shege

Çokollatë e zezë

Për zorrët

Nëse ndiheni gjithmonë të rraskapitur, trupi juaj ka nevojë që ju të konsumoni këto ushqime të zakonshme

Sipas hulumtimeve, të kalosh 10 vjet ose më shumë në një punë të ulur pothuajse dyfishon rrezikun e disa llojeve të kancerit të zorrëve. Mund të përpiqeni ta parandaloni duke bërë ushtrime të rregullta (edhe kur jeni në punë) dhe duke mbajtur një dietë të shëndetshme që përfshin ushqimet e mëposhtme :

Brokoli

Spinaqi

Agrumet

Manaferrat

Ushqime të pasura me fibra

Ju gjithashtu duhet të përpiqeni të minimizoni sasinë e mishit të kuq dhe të përpunuar (si salcice dhe sallam) në vaktet tuaja. Ato mund të rrisin rrezikun e kancerit kolorektal./21Media

error: Content is protected !!