NATO dënon retorikën “e rrezikshme” bërthamore ruse

TË FUNDIT

NATO ka dënuar retorikën “të rrezikshme” dhe “të papërgjegjshme” të Rusisë pas vendimit të Vladimir Putin për të vendosur armë taktike bërthamore në Bjellorusi.

Organizata po “monitoron nga afër” situatën dhe tha se masa nuk do ta çojë atë në ndryshimin e strategjisë së saj bërthamore.

SHBA tha se nuk besonte se Rusia po përgatitej të përdorte armë bërthamore, shkruan BBC, përcjell portali rtv21.tv

Bjellorusia ndan një kufi të gjatë me Ukrainën, si dhe me anëtarët e NATO-s, Poloninë, Lituaninë dhe Letoninë.

Ukraina ka bërë thirrje për një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të trajtuar kërcënimin e mundshëm të njoftimit të Presidentit Putin të shtunën.

Presidenti Putin tha se Moska nuk do të transferonte kontrollin e armëve të saj në Minsk dhe se udhëheqësi bjellorus Alexander Lukashenko – një aleat i vendosur i Kremlinit dhe mbështetës i pushtimit të tij në Ukrainë – e kishte ngritur prej kohësh çështjen me të.

Ukraina thotë se masa shkel marrëveshjet e mospërhapjes bërthamore – një akuzë që Presidenti Putin e ka mohuar, në vend të kësaj e krahason atë me SHBA-në që vendos armët e saj në Evropë.

Por NATO të dielën e përshkroi referencën e Rusisë për ndarjen bërthamore si “mashtruese”.

“Aleatët e NATO-s veprojnë me respekt të plotë të angazhimeve të tyre ndërkombëtare”, tha një zëdhënës.

Aleanca ushtarake akuzoi gjithashtu Rusinë për shkelje të vazhdueshme të angazhimeve të saj për kontrollin e armëve, duke përfshirë vendimin e vendit për të pezulluar traktatin e ri START – një marrëveshje e nënshkruar në vitin 2010 e cila kufizon numrin e kokave bërthamore të SHBA-së dhe Rusisë dhe i jep secilës fuqi për të inspektuar traktatet e tjetrit.

Të dielën, një këshilltar i lartë për sigurinë i presidentit ukrainas

Volodymyr Zelensky akuzoi Rusinë se e bëri Bjellorusinë një “peng bërthamor”.

Oleksiy Danilov shkroi në Twitter se planet e Rusisë ishin një “hap drejt destabilizimit të brendshëm” në Bjellorusi dhe parashikoi se ndjenjat anti-ruse në vend do të rriteshin.

Udhëheqësja e opozitës bjelloruse në mërgim Sviatlana Tsikhanouskaya tha se vendosja e armëve bërthamore nga Rusia në vendin e saj “bie në kundërshtim të madh me vullnetin e popullit bjellorus” dhe do ta bënte atë një objektiv të mundshëm për sulme hakmarrëse.

Por Yuriy Sak, një këshilltar i ministrisë së mbrojtjes të Ukrainës, i tha BBC-së se Ukraina ishte mësuar me kërcënimet bërthamore nga Rusia, duke shtuar se vendosja në Bjellorusi nuk do të ndryshonte rezultatin e luftës.

“Ata nuk mund ta fitojnë këtë luftë sepse është për ta e paqëndrueshme, është e pafitueshme, [dhe] ata nuk mund ta mposhtin Ukrainën sepse ne kemi jetuar me kërcënimin hipotetik të një sulmi të mundshëm bërthamor që nga dita e parë e pushtimit në shkallë të gjerë,” ai tha.

Sak tha se nuk kishte asgjë të re në sjelljen e Rusisë, pasi ajo kishte vendosur pajisje ushtarake në Bjellorusi që nga fillimi i luftës në 2022.

Mykhailo Podolyak, një tjetër këshilltar i lartë i Presidentit Zelensky, e karakterizoi masën si “taktikë frikësuese” dhe tha se lideri rus ishte “shumë i parashikueshëm”.

Analistët në Institutin për Luftën e ekspertëve amerikanë thanë se rreziku i përshkallëzimit të luftës bërthamore pas njoftimit mbeti “jashtëzakonisht i ulët”.

Një numër i vogël sistemesh raketore taktike Iskander, të cilat mund të përdoren për të lëshuar armë bërthamore, tashmë janë transferuar në Bjellorusi, tha Presidenti Putin në fjalimin e tij të shtunën.

Kjo do të jetë hera e parë që nga mesi i viteve 1990 që Moska do të ketë armë bërthamore jashtë vendit.

Rënia e Bashkimit Sovjetik në vitin 1991 nënkuptonte se armët u bazuan në katër shtete të reja të pavarura – Rusia, Ukraina, Bjellorusia dhe Kazakistani – me transferimin e të gjitha kokave në Rusi përfundoi në 1996.

Rusia do të fillojë trajnimin e ekuipazheve për përdorimin e armëve nga java e ardhshme. Ndërtimi i një objekti magazinimi për armët bërthamore taktike në Bjellorusi do të përfundojë deri më 1 korrik, tha presidenti Putin.

Njoftimi vjen vetëm disa ditë pas vizitës së presidentit kinez Xi Jinping në Moskë, gjatë së cilës Rusia dhe Kina lëshuan një deklaratë të përbashkët duke thënë se “të gjitha fuqitë bërthamore nuk duhet të vendosin armët e tyre bërthamore përtej territoreve të tyre kombëtare dhe duhet të tërheqin të gjitha armët bërthamore të vendosura jashtë”./21Media