Array

Mustafa: Do ta hapim temën e të zhdukurëve

Must Read

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu...
- Advertisement -

Kryeministri Isa Mustafa, bëri homazhe pranë përmendores dedikuar personave të zhdukur në Ditën Ndërkombëtare të Personave të Zhdukur, në Prishtinë. Të pranishëm në këtë ceremoni ishin edhe kryetari i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur, Prenk Gjetaj, kryetari i Këshillit Koordinues të Asociacionit të Familjarëve të Zhdukur dhe anëtari i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur, Bajram Qerkini, familjarë dhe përfaqësues të tjerë.

Në një prononcim për mediat e pranishme, Mustafa shprehu dhembjen për njerëzit që akoma nuk janë gjetur, duke theksuar përkushtimin dhe përkrahjen e plotë të Qeverisë së Kosovës për të punuar pareshtur në zbardhjen e fatit të njerëzve të zhdukur të Kosovës, si dhe duke ofruar mbështetje të gjithanshme për familjarët e tyre.

- Advertisement -

“Ne kemi dalë sot këtu bashkërisht me familjarët e personave të pagjetur, me Komisionin Qeveritar dhe me veprimtarët të cilët kanë punuar shumë për këtë çështje, që të shënojmë “Ditën Ndërkombëtare të të Zhdukurve”, që të shprehim keqardhjen tonë dhe dhimbjen tonë për njerëzit tanë që akoma nuk janë gjetur dhe për të cilët duhet të punojmë shumë si Qeveri, do të punojmë shumë si institucione të Republikës së Kosovës. Duhet të përkrahim të gjitha komisionet dhe trupat të cilat po punojnë pareshtur, t’ju japim mbështetje të madhe familjarëve, sepse më së vështiri e ndjejnë ata këtë dhimbje, edhe pse gjithmonë kjo dhimbja nuk është vetëm e tyre, por është dhimbje e Kosovës, dhimbje e të gjithë neve”, u shpreh kryeministri.

Ai po ashtu apeloi te komuniteti ndërkombëtar që të kërkoj nga Serbia që të hapen të gjitha mundësitë, që të hulumtohen, që të kryhen gërmimet dhe që të jepen informata lidhur me njerëzit e Kosovës që janë marrë, janë grabitur nga Kosova dhe për të cilët akoma nuk ka të dhëna se çfarë ka ndodhur, ku kanë mbetur dhe ku janë.

- Advertisement -

“Kërkojmë që të hapen të gjitha arkivat në mënyrë që të gjenden të gjitha të dhënat të cilat do të mundësojnë zbardhjen e rasteve dhe po ashtu të gjithë ata që kanë kryer këto veprime të përgjigjen para ligjit. Duhet të përgjigjen të gjithë ata që kanë bërë gjenocid në popullatën tonë, të gjitha ata që kanë bërë krime në njerëz të pafajshëm dhe të gjithë ata që i kanë sjellë familjet dhe Kosovën në këtë gjendje, që 16 vjet pas lufte të mos dinë se ku janë mbi 1650 të afërm të tyre”, u shpreh kryeministri Mustafa.

Mustafa, po ashtu ka bërë të ditur se kjo çështje është hapur edhe me Mogherinin në fillim të bisedave në Bruksel. “Do ta hapim tani, sepse tani është krijuar mundësia që të hapen tema të cilat janë shumë të rëndësishme për ne, dhe unë mendoj se temë më e rëndësishme dhe më e vështirë por edhe më meritore për t’u diskutuar dhe për të gjetur zgjidhje se kjo e të pagjeturve nuk ka”, u shpreh kryeministri.

- Advertisement -

Ndërkaq, kryetari i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur Prenk Gjetaj, tha që ndihet i nderuar që kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, bën homazhe nderimi dhe përshëndet familjarët në këtë ditë të shënuar, ku e gjithë bota e shënon këtë dhimbje, këtë plagë, pjesë e të cilës janë edhe qytetarët e Kosovës.
Mustafa3-790x430

- Advertisement -

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në minutën e 5 të ndeshjes...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden në një anije humanitare gjermane,...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu Fati, ku e ka shpërblyer...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel ekspertësh, më 28 shtator.

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan Kop, ambasador i Mbretërisë së...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -