Mrekullitë që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë bajame

TË FUNDIT

Ismail Kadare përsëri në garë për çmimin Nobel

Akademia e Shkencave e Shqipërisë, në nderim të 85-vjetorit të akademikut Ismail Kadare, do të organizojë një veprimtari shkencore...

Mbështeten ndryshimet e Ligjit për barëra dhe mjete mjekësore në Komisionin kuvendor për shëndetësi

Komisioni kuvendor për shëndetësi pasditen e sotme në seancë i dha mbështetje Propozim ligjit për ndryshimin dhe plotësimin e...

Kuvendi miratoi vendimin për anëtarë të Komisionit për Parandalim dhe Mbrojtje nga Diskriminimi

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut me 61 vota "pro" dhe asnjë kundër e miratoi vendimin për zgjedhjen e anëtarëve...

91 vjeç e vetme, e manipuluar dhe në hall të madh! E dha shtëpinë e tokat në këmbim të kujdesit, por mbeti pa asgjë!

https://youtu.be/4fBwvflhuUo E vetme pa kushte për jetesë, pa fëmijë dhe familje është Nafije Saliu 91 vjeç e cila jeton në...

Gruaja pushohet nga puna pa arsye! Rritet dyfish numri i shkeljeve të të drejtave të punëtorëve

https://youtu.be/KCb8zrdvZOA Dyfish më shumë është rritur numri i denoncimeve për keqpërdorimin të punëtorëve në vende të punës, në krahasim me...

Nuk janë veç të shijshme, por edhe të shëndetshme.

Bajamet përmbajnë shumë vitamina dhe elementë të tjerë që na duhen për të qenë të bukur dhe të shëndetshëm. Më poshtë ju sjellim nga bright side 7 ndryshimet pozitive që ju ndodhin nëse hani bajame çdo ditë, përcjell rtv21.tv. Ulin kolesterolin Bajamet janë ndër 5 produktet më efektive për uljen e kolesterolit “të keq”. Nëse tashmë është shumë i lartë, rritni numrin e bajameve në 20-30 në ditë.

Simptomat janë pika të bardha në qepallat e poshtme, flokët e hershëm gri. Flokë të shëndetshme Bajamet përmbajnë pothuajse të gjitha vitaminat dhe mineralet e nevojshme për të përmirësuar rritjen e flokëve tuaj dhe për ta bërë ato më të forta. Magnezi dhe zinku stimulojnë rritjen e flokëve, vitamina E e bën atë më të fortë dhe vitamina B u jep shkëlqim dhe jetëgjatësi.

Parandalojnë sëmundjet e zemrës

Antioksidantët, yndyrnat e pangopura, magnezi dhe bakri në bajame mbështesin shumë zemrën dhe enët e gjakut. Për të parandaluar sëmundjen ishemike të zemrës dhe kushte të tjera kardiake, hani bajame me lëvozhgë. Parandalojnë rrudhat Bajamet përmbajnë një sasi të mjaftueshme të manganit, që ndihmon në prodhimin e kolagjenit, proteinë përgjegjëse për tonin e lëkurës.

Vitamina E, një antioksidant, gjithashtu ndihmon në luftimin e shenjave të plakjes, përcjell rtv21.tv Flora bakteriale e shëndetshme Lëvozhgat e bajameve përmbajnë prebiotikë që janë të nevojshëm për rritjen dhe shumëzimin e baktereve të zorrëve të mira. Nëse ka një çekuilibër (me simptoma të tilla si dhimbje stomaku, fryma e keqe dhe dispepsi), rekomandohet të hani 30-35 bajame në ditë.

Humbja e peshës

Një studim shkencor vërtetoi se njerëzit që hanë bajame konsumojnë më pak karbohidrate (ëmbëlsira ose pasta). Normalizimi i metabolizmit gjithashtu kontribuon në humbjen e peshës, të siguruar nga vitaminat dhe fibrat. Përmirësimi i aktivitetit të trurit Konsumimi i rregullt i bajameve përmirëson kujtesën falë vitaminës E dhe acideve yndyrore. Për më tepër, bajamet ndihmojnë në ndalimin e plakjes së trurit.

TË NGJAJSHME