MPB: Nga ana kufirit të Maqedonisë nuk vendoset rrethojë

TË FUNDIT

Pjesa më e madhe e republikanëve në Senatin amerikan, janë kundër impiçmentit të Trampit

Shumica e republikanëve në Senatin amerikan, janë kundër impiçmentit të Donald Trampit. Edhe krahas asaj se shumica e senatorëve...

Islanda e dha “pasaportën” e parë për vaksinim kundër virusit korona

Islanda e dha “pasaportën” e parë për vaksinim kundër virusit korona që t’i lehtësojë udhëtimet ndërkombëtare për qytetarët e...

Seanca të katër komisioneve kuvendore

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot do të mbajnë seanca Komisioni për financim dhe buxhet, Komisioni...

Ndalohet lëvizja e automjeteve të rënda transportuese në aksin rrugor Tetovë-Kodra e Diellit

Komunikacioni nëpër rrugët e shtetit po zhvillohet nëpër rrugë të lagështa. Borë me intensitet të dobët bie në Prilep...

Mot me vranësira dhe i ftohtë, në disa vende me të reshura të dobëta të borës

Moti do të jetë i ndryshueshëm, me vranësira dhe i ftohtë me erë të matur deri të përforcuar, ndërsa...

Vendosja e  rrethojës me tela  është në territorin e Republikës së Serbisë,  jo edhe në territorin e shtetit tonë, informuan për MIA-n nga MPB,  prejse ishte transmetuar se në kufirin e Serbisë me Maqedoninë e Veriut në Preshevë,  ka filluar vendosja e rrethojës me tela , e cila duhet të pamundësojë   kalime ilegale masive eventuale.

Nga MPB për këtë çështje dhe për më shumë informata referohen në Ambasadën e Republikës së Serbisë  në shtetin tonë.

Radio Evropa e Lirë transmetoi për vendosje të rrethojës me tela në kufi, duke i’u referuar informatave të vetëqeverisjes lokale në Preshevë.

Shqiprim Arifi, kryetar i komunës së Preshevës, për REL ka deklaruar se ndërtimi i rrethojës me tela është pjesë e marrëveshjes me BE-në.

“Mendojmë se rrethoja është në funksion të sigurimeve plotësuese të kufijve të vendeve jashtë BE-së nga refugjatët, të cilët eventualisht sërish mund të nisen masovikisht nëpër rutën ballkanike”, thotë Arifi.

Ai konsideron, shikuar nga ai aspekt, se rrethoja në mënyrë indirekte kontribuon në procesin e eurointegrimit, por me mirëkuptim të tërësishëm dhe respektim të rrethanave politike.

“Personalisht kam rezerva serioze ndaj trajtimit të tillë të refugjatëve”, ka thënë Arifi.

REL citon se kanë kërkuar, por nuk kanë marrë përgjigje nga Komisioni Evropian në pyetjen nëse janë të njoftuar ose konsultuar për ngritje të rrethojës midis Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Më shumë informata tani për tani nuk zbulojnë as nga Qeveria e Serbisë.

TË NGJAJSHME