Array

Moska kërkon forcimin e pranisë në Polin e Veriut

Must Read

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu...
- Advertisement -

Rusia duhet të bëjë të gjitha përpjekjet për të forcuar pozicionin e saj në Arktik dhe që të krijojë një qendër të fuqishme në këtë rajon, ka deklaruar zëvendëskryeministri i Rusisë, Dimitri Rogozin, gjatë hapjes së stacionit shkencor dhe hulumtues, të pagëzuar me emrin Poli i Veriut 2015.
Ai me këtë rast tha se në këtë rajon ka probleme, të cilat nuk janë zgjidhur me dekada, as në periudhën sovjetike, e as në atë pas-sovjetike dhe shtoi se ka ardhur koha që Rusia në shkojë në Arktik dhe ta pushtojë atë.
Zëvendës-kryeministri rus tha se Presidenti Vladimir Putin në fillim të këtij viti ka marrë vendimin për formimin e një Komisioni shtetëror për zhvillimin e Arktikut.
Stacioni Poli i Veriut 2015 do të jetë aktiv disa muaj. Hapja e këtij stacioni shënon ringjalljen e programit rus të stacioneve polare, i cili u suspendua në vitin 2013, kur për shkak të shkrirjes së akullit u evakuua stacioni Poli i Veriut 40.21 Media

- Advertisement -

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në minutën e 5 të ndeshjes...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden në një anije humanitare gjermane,...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu Fati, ku e ka shpërblyer...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel ekspertësh, më 28 shtator.

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan Kop, ambasador i Mbretërisë së...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -