Monomeri i klorur vinilit nga OHIS-i, gati për transport

Must Read

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë...
- Advertisement -

Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor, në përputhje me informacionin e marrë nga kompania “Ekocentar 97” DOOEL, Shkup dhe inspektimet e kryera të jashtëzakonshme të Inspektoratit Shtetëror të Mjedisit që është bërë transferimi i sigurt në një rezervuar të ri të monomerit të klorurit të vinilit që ndodhet në rrethin e ish-kompleksit industrial OHIS.

“Aktiviteti u realizua nga kompania “CURIUM” nga Franca, e cila ka një përvojë shumë vjeçare dhe e specializuar në transferimin e këtij lloji të mbetjeve të rrezikshme. Gjatë periudhës së realizimit të aktivitetit, u respektuan të gjitha rregulloret e sigurisë. Pason faza e transportit, për të cilën janë siguruar të gjitha dokumentet e nevojshme, dhe pritet datat e sakta të tranzitit të rezervoarit  me mbetje të rrezikshme nëpër vendet për në destinacionin përfundimtar – Gjermani”, njofton MMJPH.

- Advertisement -

Sipas ministrisë, deri më 2 mars 2020, janë realizuar tre nga një total prej pesë eksporteve të planifikuara të mbetjeve të rrezikshme të paketuara në paketime të përshtatshme për transportin ndërkombëtar. Rreth 55 nga 80 ton mbeturina të rrezikshme tashmë janë eksportuar dhe tashmë kanë mbërritur dhe janë dorëzuar te Valorek Services AG Basel, një incenerator në Zvicër ku do të hidhen në mënyrë të sigurt. Sasitë e mbetura të kimikateve paketohen në mënyrë të sigurt në paketimin e duhur dhe pritet të transportohen dhe eksportohen me sukses nga vendi brenda dy javëve të ardhshme, theksojnë nga ministria.

“Pas përfundimit të aktivitetit të fundit për transferimin dhe paketimin e duhur të monomer klorur vinilit, si dhe eksportimin e tij në Gjermani, në kompaninë “SUEZ” (Sonderabfallgesellschaft mbH, Schkopau, Gjermani), e cila ka një leje për djegien e mbetjeve të rrezikshme, të gjitha aktivitetet  e parapara do të realizohen  nga projekti “Heqja e sigurt e substancave kimike nga vendet dhe impiantet e prodhimit brenda AD OHIS Shkup”, zbatuar nga kompania Ekocentar 97 DOOEL, Shkup”, informon MMJPH. fab/

- Advertisement -
  • Tags
  • 4

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC Shkupit, pas largimit të trajnerit...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një retorikë të nxehtë, Muhamed Zekiri...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë kafe në Prishtinë dhe ndodhi...

Rita Ora luan në “Twist”, u publikua traileri i filmit

Sukseset e artistes kosovare me famë ndërkombëtare, Rita Ora nuk po kanë të ndalur. Përveç sukseseve në muzikë dhe bashkëpunimit me brende...

Provokim i radhës i Muhamed Zekirit ndaj BDI-së? Arbër Ademi fajtor për gjendjen në arsim

Nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zekiri sonte në emisionin ClickPlus në TV21 kritikoi ashpër ish-ministrin e Arsimit dhe Shkencës Arbër Ademi nga radhët...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -